عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار کرد: مشکلات حوزه کشاورزی و دامداری در ایران به امروز و دیروز برنمی‌گردد. در مواقعی، واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی از طریق مافیای اقتصادی صورت می‌گرفت و از سوی دیگر، حذف ارز ترجیحی از سوی دولت سیزدهم، نه تنها مدل کار را منطقی نکرد که می‌بینیم به نوعی مدیریت در این بخش‌ها بدتر هم شد.

عباس جهانگیرزاده در گفتگو با اقتصاد24، درباره برخورد دولت با کشاورزی بیان کرد: حقیقت امر این است که شعار‌هایی که دولت سیزدهم در خصوص کمک به بهبود شرایط کشاورزی و دامداری و ثبات قیمت‌ها در این حوزه داده است، با این روندی که ما می‌بینیم، غیرممکن است به واقعیت برسد. اگر دولت می‌خواهد در این عرصه موفق شود باید مثل برخی کشورها، که محور اقتصادی‌شان کشاورزی و دامداری است، یارانه منطقی را در اختیار کشاورزان و دامداران قرار دهد.

او ادامه داد: حذف ارز ترجیحی، متاسفانه حمایت از کشاورزان و دامداران را نابود کرد. اکنون می‌بینیم که هر فردی به هر دلیلی، هر طور که می‌خواهد محصولات خود را می‌فروشد. ما اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، از این مسیری که در حال پیگیری است، ناراضی هستیم. معنی ندارد که ارز ترجیحی حذف شود، ولی یارانه حمایتی لازم در اختیار کشاورز و دامدار قرار نگیرد.

نماینده مردم پارس‌آباد تصریح کرد: اینکه ارز ترجیحی حذف شده و جایگزین مناسبی برای آن درنظر گرفته نشد، فضای دلالی را در جامعه رونق داد. کشاورزی که روی به کاشت محصولات استراتژیک کشور می‌آورد، انتظار دارد بلافاصله پول نقد بابت این کار دریافت کند، اما گاهی می‌بینیم که چهار یا پنج ماه زمان می‌برد تا با این زحمتکشان تسویه حساب شود.

جهانگیر زاده همچنین عنوان کرد: وقتی نهاده‌های دامی، قیمتشان چهار برابر شد، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از دامداران کشور، ترک دامداری کردند. همین رویه باعث شده که گرانی عجیب و غریب در اقلامی مثل گوشت و مرغ را ببینیم.