سختگیری بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج، نه تنها باعث داغ شدن بازار خرید و فروش حق امتیاز وام شده بلکه پدیده عجیب خرید ضامن برای دریافت وام را نیز در پی داشته است.

به گزارش تجارت نیوز، در شرایط تورمی اقتصاد ایران، وام گرفتن برای مردم بسیار مقرون به صرفه شده و تسهیلاتی مثل وام ازدواج که نرخ سود کم و دوره بازپرداختی نسبتا طولانی دارند، شرایطی جذاب را برای واجدان شرایط رقم زده‌اند. با این وجود، به نظر می‌رسد که فشار دولت بر دوش شبکه بانکی برای پرداخت این وام‌ها از یک سو و کمبود منابع لازم در بانک‌ها از سویی دیگر، سبب شده که بانک‌ها به بهانه‌های مختلف، از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنند.

در همین حین، این روزها اگر چند دقیقه‌ای در سطح شهر قدم بزنید، آگهی‌های متعددی برای خرید و فروش وام و به‌ویژه تسهیلات با نرخ بهره پایین از جمله وام ازدواج و فرزندآوری، می‌بینید. با این وجود، به نظر می‌رسد که کاسبان وام، راه جدیدی برای کسب درآمد از سختگیری بانک‌ها پیدا کرده‌اند. زیرا علاوه بر خرید و فروش وام، حال برخی افراد با دریافت مبلغی قابل توجه، تضامین مورد نیاز برای دریافت این وام‌ها را به صاحب امتیاز وام می‌فروشند.

یکی از این دلالان وام در گفتگو با این سایت خبری، با تاکید بر اینکه بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج، دو ضامن می‌خواهند، توضیح داد که برای وام 180 میلیون تومانی، هر ضامن 40 میلیون تومان و برای وام 220 میلیون تومانی، هر ضامن 50 میلیون تومان هزینه دارد. همچنین صاحب‌امتیازان وام که می‌خواهند برای دریافت وام، از این تضامین استفاده کنند، باید برای ضمانت، چک یا سفته به این افراد واگذار کنند.

او همچنین توضیح داد که در صورت تمایل، وام ازدواج مشتریان خود را می‌خرد که قیمت وام 180 میلیون تومانی، 73 میلیون تومان است و وام 220 میلیون تومانی نیز 93 تومان قیمت می‌خورد.

این روزها خرید و فروش حق امتیاز وام به صورت کاملا علنی انجام می‌شود و برخی از شرکت‌ها و سایت‌های خرید و فروش وام، ادعا می‌کنند که از نهادهای مربوطه مجوز فعالیت دارند. با این وجود، پیگیری‌ها حاکی از آن هستند که بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بر هرگونه فعالیت نهادهای مالی، مجوزی برای خرید و فروش وام صادر نکرده است. بدیهی است که این موضوع در کنار فقدان نظارت کافی از سوی بانک مرکزی و دیگر نهادها، می‌تواند باعث هموارتر شدن راه سوءاستفاده از مشتریان توسط این شرکت‌ها شود.