تکرار سیاست کاهش عرضه برای افزایش قیمت

به تازگی وزارت جهاد کشاورزی قیمت خرده فروشی شکر و روغن را اعلام کرد. مشاهدات میدانی از بازار نشان می‌دهد که پس از اعلام قیمت‌های جدید، باز هم عرضه روغن خوراکی در فروشگاه‌های بزرگ و کوچک و خرده فروشی‌های سطح شهر نسبت به هفته‌های گذشته به شدت کاهش یافته است. البته این کمبود روغن فقط شامل تهران نمی‌شود و شهروندان برخی استان‌ها نیز از کمبود عرضه روغن و نبود آن خبر داده‌اند.

به گزارش اقتصاد 24 کمبود روغن در بازار حالا موجب شده تا برخی از کسبه از فرصت استفاده کرده و تعداد اندک روغن‌های موجود در مغازه را با نرخ‌های بالاتری به فروش برسانند. در همین راستا درحالی‌که قیمت روغن‌های مایع ۸۱۰ گرمی به میزان ۴۸ هزار و ۲۰۰ تومان نرخ گذاری شده است، اما در حال حاضر این رقم برخلاف برچسب قیمتی یا به میزان ۶۸ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد و یا این روغن‌ها در بازار بسیار کم است. یکی از بنکداران مواد غذایی و توزیع‌کنندگان روغن در استان تهران در گقتگو با این پایگاه خبری تاکید کرد: یکی از دلایل مهم ایجاد کمبود در بازار روغن خوراکی، این است که تولید کنندگان و پخش کنندگان روغن به تعیین قیمت‌های جدید انتقاد دارند. 

افشاری افزود: هرچند قدرت خرید مردم کاهش یافته است، اما روغن به عنوان یکی از کالا‌های اساسی مورد توجه بوده و در صدر خرید خانوار‌ها قرار دارد، اما قیمت‌های اعلام شده هیچ کدام توجه تولید کنندگان روغن را جلب نکرده است. او تصریح کرد: در حال حاضر برخی از پخش کنندگان روغن در سطح شهر به دلیل کاهش عرضه از سوی کارخانه‌های تولید روغن و نبود ثبات قیمت این محصول، اقدام به کاهش عرضه روغن به خرده فروشان سطح شهر تهران کرده اند. 

لازم به ذکر است بر اساس حداکثر قیمت مصرف کننده (خرده فروشی)روغن مایع آفتابگردان ۸۱۰ گرمی، ۴۸ هزار و ۲۰۰ تومان، روغن مایع سرخ کردنی ۸۱۰ گرمی، ۴۷ هزارو ۴۰۰ تومان، روغن مایع مخلوط ۸۱۰ گرمی ۴۷ هزار و ۴۰۰ تومان، روغن مایع مخلوط حلب ۱۶ کیلویی، ۸۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان و روغن نیمه جامد حلی ۵ کیلویی، ۲۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است.