به گفته مسئولان صنفی، عرضه تخم مرغ همچنان بیشتر از تقاضاست و تولیدکنندگان در حال زیانند چراکه قیمت خرید درب مرغداری از نرخ مصوب پایین‌تر است. البته مصرف‌کنندگان همیشه متضرر بوده اند و این بار نیز با توجه به افزایش قیمت در طی سال باز هم زیان خواهند دید.

به گزارش اقتصاد 24 باز هم بازار گرانی قیمت تخم مرغ به موضوعی داغ تبدیل شده است. بازار تخم مرغ که در دو ماه گذشته آرام آرام و با نوسان‌های ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی خیز برداشته بود، طی یکی دو هفته گذشته دوباره رو به آشفتگی گذاشته و قیمت این محصول با افزایش همراه بوده است. در سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های شهر تهران شانه ۳۰ عددی تخم مرغ شرکتی از برند‌های شناخته شده، ۱۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و تخم مرغ دولتی ۱۱۰ هزار تومانی به میزان نیاز توزیع نمی‌شود و در میادین میوه و تره بار کمیاب شده است.

انکار افزایش قیمت این محصول از سوی تولید کنندگان و دولت، مردم را آزار می‌دهد. مصرف کنندگان هر روز با قیمت جدید تخم مرغ ناچار به خرید آن هستند اما متولیان و تولید کنندگان زیر بار گرانی زیرپوستی و بدون مصوب تخم مرغ نمی‌روند. همچنین پس از یک دوره نسبتاً طولانی از افزایش پلکانی قیمت تخم مرغ، تولیدکنندگان درخواست اصلاح قیمت را به وزارت جهاد کشاورزی ارائه داده‌اند تا از مشکلات ناشی از این وضعیت جلوگیری شود.

افزایش هزینه‌های تولید بر هیچ‌کس پوشیده نیست

بهانه جدید تولیدکنندگان افزایش هزینه تولید است.  افزایش هزینه‌های تولید برای هیچ کسی پوشیده نیست اما واقعیت این است که جبران گرانی تولید چه ربطی به مردم مصرف‌کننده دارد؟ آیا مردم باید تاوان گرانی تولید را بپردازند؟

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن اعلام کرد: قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۴۵ تا ۴۶ هزار تومان است که کماکان به دلیل مازاد عرضه کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود البته با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، خواستار اصلاح قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری به نرخ ۵۷ هزار و ۸۰۰ تومان شدیم که خوشبختانه معاونت امور دام با پیشنهاد ما موافقت کردند و همواره قول دادند که تا پایان هفته نرخ جدید اعلام می‌شود.

حمیدرضا کاشانی  با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید و درخواست اصلاح قیمت این کالا از اعلام نرخ جدید تا پایان هفته خبر داد که پیش از این قیمت هر شانه تخم مرغ بسته بندی ۳۰ عددی در واحد‌های صنفی سطح شهر به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

البته او شایعاتی مبنی بر اینکه قیمت هر شانه تخم مرغ به بالای ۱۵۰ هزار تومان رسیده بود را تایید نکرد و افزود: طی ماه‌های اخیر قیمت تخم مرغ به دلیل وضعیت مناسب تولید ثبات داشته یا با اندکی نوسان روبرو بوده است، اما قیمت بالای ۱۵۰ هزارتومانی هر شانه تخم مرغ صحت ندارد؛ زیرا همچنان تولیدکنندگان تخم مرغ را با زیان زیر قیمت 

مصوب می‌فروشند.