عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی اظهار داشت: عربستان با یک فاصله معنی داری در صنعت پتروشیمی از ما سبقت گرفته است. این کشور به تولید ۱۶۰ میلیون تن رسیده و به کشور پنجم در صنعت پتروشیمی تبدیل شده در حالی‌که ما جزء ۵۰ کشور نخست در صنعت پتروشیمی هم نیستیم. به گزارش بازار، حمید حسینی، نبود خوراک را مهم‌ترین عامل بلااستفاده بودن ۳۰ هزار تن ظرفیت در صنعت پتروشیمی دانست.  عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در ادامه سخنان خود در پاسخ به این سوال که با توجه به کسری که در تامین گاز کشور وجود دارد، چطور می‌توان شرایط را برای توسعه واحد‌های پتروشیمی آماده کرد، گفت: قدامات جدی برای تامین خوراک واحد‌های پتروشیمی و استفاده حداکثری از گاز مایع، نفتا صورت گرفته است. باید بپذیریم که وابستگی شدید به گاز نقطه ضعف ما در صنعت پتروشیمی است.

او ادامه داد: بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته قرار است که امسال از تمام این ظرفیت استفاده شود. ضمن اینکه در چشم انداز تعیین شده باید در سال ۱۴۰۴ به کشور اول منطقه تبدیل شویم. قاعدتا رسیدن به این هدف مستلزم رشد و توسعه در صنایع مرتبط با نفت، گازو و پتروشیمی است.

حسینی تاکید کرد:  البته ما مزیت‌های زیادی برای توسعه صنعت پتروشیمی داریم که دسترسی به نیروی متخصص، به دریا و آب‌های آزاد و خوراک ارزان از جمله آن‌ها است. ضمن اینکه کشور ما در آسیا واقع شده ایم. باید توجه داشته باشید که بر اساس بررسی‌های انجام شده آینده دنیا در آسیا بوده ۶۰ درصد جمعیت دنیا در این قاره است. ضمن اینکه کشور‌های بزرگ آینده دنیا کشور‌های آسیایی خواهند بود.

این فعال اقتصادی، پتروشیمی را یکی از موفق‌ترین صنایع بعد از انقلاب دانست و گفت: ظرفیت این صنعت به حدود ۹۰ میلیون تن رسیده هرچند که امروز بیش از ۶۰ میلیون تن آن مورد استفاده قرار گرفته است.

خسارت ۴۵۰ میلیارد دلاری تحریم‌ها به ایران

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله تحریم‌ها اشاره کرد افزود: بر اساس برآورد‌های صورت گرفته ایران در ۱۰ سال گذشته ایران درآمدی ۴۵۰ میلیارد دلاری را تحت تاثیر تحریم‌ها در حوزه نفت از دست داده است. به معنی ساده در شرایطی که ما می‌توانستیم با استفاده از فروش نفت این درآمد را وارد اقتصاد کشور کنیم، اما به دلیل تحریم‌ها از این درآمد بی نصیب ماندیم. در مقابل کشور‌های همسایه در نبود ما توانستند از فرصت ویژه‌ای که بازار در اختیار آن‌ها قرار داده بود به خوبی استفاده کنند.