ضریب اشغال هتل‌های بسیاری از شهرها در تابستان امسال، کمتر از سال گذشته اعلام شده است با این وجود هتلداران همچنان به هوای خنک شهریور و انجام سفرها در آخرین ماه تابستان امید دارند.
به گزارش مهر، هتل‌داران کشور همچنان از ضریب اشغال اتاق‌هایشان ناراضی هستند. یکی از هتلداران استان کهگیلویه و بویراحمد درباره میزان اقبال مسافران از هتل‌های این استان به خبرنگار مهر گفت: این استان در فصل تابستان یکی از مقاصد گردشگری است چون آب و هوای خوبی دارد اما تعداد هتل‌هایش کم است با این حال همین هتل‌ها نیز در تابستان امسال مسافر نداشتند این درحالی است که تصور می‌کردیم بعد از کرونا و بعد از اتفاقات سال‌های گذشته، با افزایش ورود مسافر رو به رو شویم اما عواملی مانند گرمای زیاد و گرانی‌های متعدد مانع سفر مردم شد. اگر این روند ادامه داشته باشد ما باید همین هتل‌های باقی مانده را نیز تعطیل کنیم تا از ضررهای آتی جلوگیری شود.
احمد امینی افزود: شهریور و اوایل مهر ماه تنها زمان‌های باقی مانده برای امیدواری ما هستند. چشم ما به این ماههاست. متأسفانه بنزین سفر هم که زمانی از سوی دولت اعلام می‌شد؛ دیگر مطرح نیست تا مشوقی برای سفر باشد.

اشغال هتل‌ها نسبت به تابستان گذشته نیز کمتر است

در این باره رئیس جامعه هتلداران کشور بیان کرد: آماری از میزان سفرها و اشغال هتل‌ها نداریم اما در یک ماه گذشته متوجه شدم که آمار اقامت به شدت پایین آمده است. علت را که جویا شدم مربوط می‌شد به موضوع بنزین در کشور. متأسفانه هر اتفاق کوچکی که در کشور می‌افتد اولین و بیشترین تأثیرش را روی گردشگری می‌گذارد.
جمشید حمزه زاده با بیان اینکه گرمای بی سابقه هوا و تعطیلی چند روزه کشور هم در سفرها بی تأثیر نبود گفت: هتل‌های برخی از استان‌ها هر سال آنقدر پر بودند که جای خالی نداشتند اما امسال این هتل‌ها هم آمار کمی داشتند مانند هتل‌های همدان و آذربایجان غربی. این درحالی است که در ماههای گرم سال، این استان‌ها دمای هوای بهتری داشتند.
وی با اعلام اینکه وضعیت اشغال هتل‌ها در تابستان حتی نسبت به سال گذشته نیز کمتر است اما نسبت به سال‌های کرونا بهتر شده است گفت: در حال حاضر هواپیما برای شهرهای گردشگری پیدا نمی‌شود. حتی یکی از ایرلاین‌ها که در استان کرمان مراکز اقامتی متعددی دارد؛ ترجیح داده مسیرش را به خارج از کشور تغییر دهد. در صورتی که کرمان یکی از استان‌های پر تقاضا است. همین چند روز پیش تعدادی از رزروهای کرمان را برای شهریور ماه کنسل کرده‌ایم تنها به این دلیل که پرواز به کرمان کم است.

نرخ اقامت چند؟

جدا از اینکه هتلداران موارد مختلفی را برای عدم استقبال از سفر در ایام تابستان ارائه می‌کنند بد نیست نگاهی هم به نرخ هتل‌ها انداخته شود. نرخ هتل‌ها از سال ۹۷ تا کنون تغییر محسوسی داشته است. هر چند که این تغییر در بسیاری از کالاها وجود داشته اما گرانی اقامت در هتل هم در سفر مردم بی تأثیر نیست. بنابراین باید گفت که اگر افراد به سفر هم رفته باشند کمتر از هتل استفاده کرده‌اند. چون به عنوان مثال نرخ اقامت در هتل‌های ۵ ستاره کیش ۱۰ میلیون تومان به بالاست. اگر این هتل با تور خریداری شود، قیمت آن به نفری ۵ میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند اما باز هم سفر به کیش برای یک خانواده ۴ نفره کمتر از ۲۰ میلیون تومان نخواهد بود.