بررسی‌های یک وب‌سایت مرجع تحقیقاتی در صنعت سفر و گردشگری نشان می‌دهد، سهم ایران از درآمدهای هنگفت صنعت گردشگری جهان، رقمی کمتر از یک درصد است.

به گزارش تجارت‌نیوز با استناد به سایت «فوکوس رایت» در حالی که گردش مالی صنعت گردشگری از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا میانه تابستان ۸۵۴ میلیارد دلار بوده سهم ایران به یک درصد از این رقم هم نمی‌رسد. تجارت‌نیوز در ادامه با برشمردن برخی محدودیت‌های گردشگری و مشکلات آژانس‌های توریستی و هواپیمایی در ایران اضافه کرد این مشکلات در حالی برای شرکت‌های ایرانی وجود دارد که کشورهای همسایه مانند عربستان، قطر و امارات‌ سرمایه‌گذاری‌های زیادی در حوزه گردشگری و صنعت هوایی انجام داده‌ و به قطب‌های جهانی در این زمینه تبدیل شده‌اند. اما در کشور ما شرایط به گونه دیگری رقم می‌خورد؛ چندی پیش شبکه دو تلویزیون آلمان در گزارشی از جذب گردشگران ایرانی به ترکیه گفت: «پارسال ۷۰۰هزار ایرانی به وان ترکیه رفته‌اند و ۳۵۰ میلیون دلار در این شهر خرج کرده‌اند.» این شبکه در ادامه گزارش خود با اشاره به محدودیت‌های حکومتی پوشش در ایران افزود: «حضور زنان ایرانی بی‌حجاب در شهرهای ترکیه از جمله وان، بر فضای این شهر محافظه‌کار هم اثر گذاشته و زنان ترک هم حالا بیشتر بی‌حجاب و با لباس‌های راحت‌تر بیرون می‌آیند.»

خبرگزاری فرانسه نیز بیست و نهم تیرماه در گزارشی نوشته بود: جمهوری اسلامی پس از کاهش تعداد گردشگران اروپایی، با تلاش برای جذب گردشگران از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، روسیه و چین به دنبال پیشبرد «اقتصاد مقاومتی» است.

رئیس جامعه تخصصی تورگردانان اول مرداد گفت که در حال حاضر با توجه به میزان اندک ورودی گردشگر خارجی و محدود بودن به اتباع کشورهایی همچون چین، روسیه و عراق، دستیابی به چشم‌انداز «برنامه هفتم توسعه» جمهوری اسلامی برای «جذب ۱۵ میلیون گردشگر» امکان‌پذیر نیست. به گفته او بیشتر «گردشگران ورودی از کشورهای همسایه» در آمارهای رسمی، در قالب «پیله‌وری» هستند و برای خرید جنس از مرزهای ایران عبور می‌کنند اما در مبادی ورودی «این افراد را در زمره گردشگران ثبت می‌کنند.»