آقای رئیسی! سهامداران خرد از شعار خسته شده‌اند، کاری کنید

کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: وزیر اقتصاد اعلام کرد معاون اول رئیس‌جمهور از وزرای نفت، نیرو و سایر وزارتخانه‌های مرتبط خواسته از هرگونه سیاستی که در ایام آتی منجر به بی اعتمادی و افزایش قیمت نهاده‌های تولیدی و صنایع بزرگ کشور می‌شوند پرهیز کنند.‌‌ ای کاش آقای رئیسی تنها یک بار فیلم مناظرات انتخاباتی و صحبت‌های انتقادی خود در مورد اقتصاد دستوری، دخالت دولت در بازار، ثبات بازار، حمایت از تولیدکننده و... را ملاحظه می‌کردند تا متوجه شوند که «به عمل کار برآید به سخندانی نیست!»

به گزارش اقتصاد 24، مهدی روزبهانی، ادامه داد: از نظر سهامداران بورسی طولانی‌ترین فاصله، فاصله حرف تا عمل مسئولان است.

کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه سهامداران خرد بیش از همیشه چشم انتظار حمایت دولت از بورس هستند، گفت: انتظار داریم شنبه و یکشنبه خوبی در انتظار بورس باشد؛ اما برای ادامه این روند صعودی، پیش شرط‌هایی لازم است.

او ادامه داد: با فرض اینکه قیمت دلار ثبات داشته باشد ارزش کل بازار کنونی باید ۱۶۸ درصد رشد کند تا دوباره به مقدار سال ۱۳۹۹ برسیم به این معنا که با توجه به قیمت دلار و شاخص کل بازار سرمایه، بازار از همین نقطه باید ۱۶۸ درصد رشد کند تا به مقدار سال ۱۳۹۹ برسیم.

روزبهانی در مورد پیش بینی بورس در هفته پیش‌رو گفت: با توجه به مثبت‌های روز سه شنبه بازار و صف‌های خرید صنایع پالایشی، انتظار داریم شنبه و یکشنبه خوبی را در بورس تهران شاهد باشیم؛ ولی برای ادامه روند مثبت و روز‌های مثبت آینده نیاز به ارزش معاملات بالایی داریم. وی با بیان اینکه ارزش دلاری بورس در حال حاضر ۶۳ درصد پایین‌تر از سقف سال ۱۳۹۹ است، گفت: در حالی که شاخص بورس ایران (بورس و فرابورس) از نظر عددی به مقدار سال ۱۳۹۹ رسیده، ارزش دلاری بازار سرمایه در مرداد ۱۳۹۹، ۴۳۰ میلیارد دلار بود و در حال حاضر مقدار آن ۱۶۰ میلیارد دلار است که ۶۳ درصد پایین‌تر از سقف ۱۳۹۹ است.

تحلیلگر اقتصادی همچنین در  پاسخ به این سئوال که  «چه زمانی بورس به دوران رونق خود بازمی‌گردد» تصریح کرد: تا زمانی که ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه به بالای ۸ هزار میلیارد تومان نرسد رونق به بورس برنمی‌گردد.

کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه قیمت سهام به قیمت‌های جذابی برای خرید رسیده اند، گفت: خیلی از سهامداران دست به ماشه‌ و منتظر صدور سیگنال خریدند؛ در صورتی که در بورس چند روز پیاپی، کندل‌های مثبت قوی داشته باشیم سیگنال مثبت خرید به بسیاری از فعالان بازار‌های موازی که در رکود قرار دارند، صادر می‌شود.

روزبهانی در پایان گفت: طی ۳ ماه گذشته بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی از بورس خارج شده است. اگر این نقدینگی وارد جامعه شود موجب تورم سنگینی در بازار‌های دیگر خواهد شد. به نفع دولت است که هرچه سریع‌تر اوضاع بورس را سر و سامان بدهد.