سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران گفت: در حال حاضر در خوشبینانه‌ترین حالت میزان مصرف لبنیات در کشور ۷۰ کیلوگرم و میزان مصرف سرانه لبنیات در جهان حدود ۱۶۰ کیلوگرم است.  محمدرضا بنی‌طبا، در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین با اشاره به اینکه فاصله ایران با مصرف جهانی لبنیات در حال افزایش است، افزود: با توجه به سال‌ها روند نزولی مصرف این مواد غذایی سلامت محور، اثر آن بر سلامت مردم نمود پیدا کرده است.

مردم لبنیات نمی‌خرند، صادر می‌کنیم

وی همچنین از آمار نگران‌کننده دیگری در خصوص بازار صادراتی لبنیات خبر داد و گفت: بررسی گزارش‌های مرکز آمار تایید می‌کند، در سال‌هایی که مصرف لبنیات در کشور کاهش داشته رقم صادرات افزایشی بوده است.

بنی‌طبا توضیح داد: در گذشته حدود ۱۰ درصد تولید صادر می‌شد اما، این رقم اکنون به حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است. وی معتقد است؛ این آمار نشان می‌دهد، به همین میزان لبنیات از سفره مردم خارج و به صورت شیرخشک و کره به خارج از کشور رفته است.

دولت هر چه سریعتر به اصلاح سیاست‌های حمایتی دست بزند

بنی‌طبا با ابزار نگرانی شدید از سال‌ها کاهش مصرف لبنیات در کشور، افزود: با توجه به اهمیت مصرف لبنیات در سلامت مردم به ویژه کودکان و نوجوانان، برای کاهش آسیب توصیه می‌شود، دولت هر چه سریعتر به اصلاح سیاست‌های حمایتی در حوزه کالای اساسی به طور خاص لبنیات دست بزند.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران همچنین پیشنهاد داد: توزیع شیرمدارس احیاء شود و کالا برگ مخصوص خرید یارانه‌ای لبنیات در دسترس سه دهک کم درآمد جامعه قرار گیرد. بنی‌طبا در عین حال فرهنگ‌سازی و آگاه کردن مصرف‌کننده را ضروری دانست و افزوود: فرهنگ‌سازی و آگاه کردن مصرف‌کننده می‌تواند به افزایش سرانه مصرف محصولات لبنی کمک کند.