افزایش مصرف تخم‌مرغ به دلیل کاهش توان مردم در خرید مرغ و گوشت

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار خاطرنشان کرد: ازآنجایی‌که توان خرید مردم برای گوشت قرمز و مرغ کم شده است مصرف تخم‌مرغ افزایش یافته و رغبت بیشتری برای خرید تخم‌مرغ از خود نشان می‌دهند.

ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه قیمت تخم‌مرغ اصلاح شده است، گفت: دولت با توجه به تورم و افزایش هزینه‌های تمام شده، با فروش تخم‌مرغ کیلویی 47 هزار و 300 تومان درب مرغداری و کیلویی 56 هزار تومان برای مصرف‌کنندگان موافقت کرد اما هم اکنون میانگین قیمت این محصول درب مرغداری‌ها کیلویی 40 هزار تومان است و بالاتر از این نرخ خریداری ندارد.

وی با اشاره به توقف صادرات تخم‌مرغ در هفته اخیر، بیان کرد: حجم تولید بیشتر از نیاز داخلی است و باید مازاد تولید صادر شود اما از آنجایی‌که شرایط صادرات دشوار شده است تولیدکنندگان انگیزه‌ای برای صادرات ندارند؛ مقرر کرده‌اند برای بازگشت ارز باید شورای اقتصاد تصمیم بگیرد که صادرکننده چقدر باید مابه التفاوت ارز پرداخت کند همچنین صادرکنندگان برای بازگشت ارز باید تعهد محضری بدهند. اگر صادرکننده نداند که چقدر باید مابه التفاوت ارز حاصل از صادرات پرداخت کند نمی‌تواند صادر کند. سال گذشته این مابه التفاوت 2 هزار و 500 تومان تا 3 هزار تومان بود؛ اما اگر شورای اقتصاد تصمیم بگیرد که مابه التفاوت باید 10 هزار تومان شود صادرکننده باید از کدام منبع این پول را تامین کند؟ این فعال اقتصادی تخم‌مرغ را ارزان‌ترین پروتئین در سبد خانوارها معرفی کرد و افزود: در سال جاری با گرم شدن دمای هوا میزان مصرف تخم‌مرغ کاهش پیدا نکرد این در حالیست که همواره در این بازه زمانی میزان مصرف کاهش پیدا می‌کرد؛ اما هم اکنون میانگین سرانه مصرف تخم‌مرغ بالای 14 کیلوگرم شده است. ازآنجایی‌که توان خرید مردم برای گوشت قرمز و مرغ کم شده است مصرف تخم‌مرغ افزایش پیدا کرده و رغبت بیشتری برای خرید تخم‌مرغ از خود نشان می‌دهند.

به گفته رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار؛ میادین میوه و تره‌بار سطح شهر هر میزان که تخم‌مرغ نیاز داشته باشند اتحادیه می‌تواند در اختیار آنها قرار بدهد.