عرضه خودرو در بورس کالا به خودروسازان واگذار شد

درحالی‌که چالش‌های فراوانی بر سر عرضه خودرو در بورس کالا مطرح است، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا توسط خودروسازان خبر داده است.

محمدرضا پورابراهیمی، در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا به بورس ۲۴ گفت: هیچ مشکلی برای عرضه خودرو در بورس کالا نیست و هیچ مشکل قانونی وجود ندارد.

به گفته وی در حال حاضر هر خودروسازی اعلام آمادگی کند می‌تواند خودروهای خود را در بورس کالا عرضه کند.

پورابراهیمی همچنین یادآور شد: در شرایط کنونی شرکت‌های ایران خودرو و سایپا هر وقت بخواهند می‌توانند خودروهای خود را در بورس عرضه کنند و ممنوعیتی برای ارائه خودرو در بورس‌کالا وجود ندارد.

اظهارات وی در حالی‌ست که کشمکش‌های عرضه خودرو در بورس کالا در سال گذشته درحالی پایان یافت که خیال مردم و سهام‌داران از ادامه عرضه خودرو در بورس راحت شد؛ چراکه بعد از تمام فراز و فرودهای عرضه خودرو در بورس کالا و موانعی که ایجاد شد، در نهایت تصمیمی که در جلسه شورای عالی بورس گرفته شد از لزوم ادامه عرضه خودرو در بورس کالا

حکایت داشت.

ایسنا نوشت که در واقع زمزمه‌های عرضه خودرو در بورس کالا از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ به گوش می‌رسید تا اینکه در دومین ماه از سال ۱۴۰۱ این موضوع به تحقق پیوست؛ هرچند در بازه زمانی ۱۰ ماهه، یعنی از اردیبهشت تا اسفند سال گذشته انواع و اقسام خودروهای محبوب و نامحبوب در بورس کالا عرضه شد اما آینده عرضه خودرو در بورس همواره در هاله‌ای از ابهام قرار داشت.

روزنامه تعادل نیز در گزارشی نوشته است: دلیل این امر در ابتدا مخالفت‌های وزارت صمت و بعد دستورالعمل‌های مختلف شورای رقابت بود که نه تنها باعث می‌شد در عرضه‌ها وقفه بیفتد، بلکه روی سهام خودرویی نیز تاثیرگذار بود و باعث ریزش این سهم‌ها و در نهایت باعث ریزش سهم‌های دیگر می‌شد. در این میان اما شورای عالی بورس همواره بر لزوم ادامه عرضه خودروها در بورس کالا تاکید داشت و در آخرین جلسه خود نیز این موضوع را نهایی کرد.

این اتفاق‌ها درحالی رخ داده است که مجید عشقی،  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آخرین نشست خبری خود در سال گذشته صراحتا اعلام کرد که هدف سازمان بورس از موافقت با عرضه خودرو در بورس کالا این است که حق سهامدار حفظ شود. عشقی با تاکید بر این نکته که جای خودرو در بورس نیست، به زیان خودروسازها اشاره کرد و گفت که قیمت کارخانه محصولات خودروسازها اصلاح نشده بود و ادامه روند قبلی نتیجه‌ای جز از بین رفتن صنعت خودروسازی در پی نداشت.

حال اما رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس از عرضه خودرو در بورس با شرط انجام این اقدام توسط خود خودروساز خبر داده است.