فاطمی‌امین ضعیف‌ترین وزیر تاریخ صمت

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: پاسخ‌های فاطمی امین در بخش‌های مختلف قانع‌کننده نیست و وزیر صمت این آمارها را به رئیس جمهور نیز ارائه و رئیس جمهور هم آنها را در دیدار با کارگزاران نظام قرائت کرد؛ اعضای کمیسیون صنایع از آمار رئیس جمهور از قول وزیر صمت بهت زده بودند و به یکدیگر می‌گفتند که این آمار مربوط به کدام کشور است؟

سید احمد رسولی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، فاطمی‌امین را ضعیف‌ترین وزیر صمت از زمان تاسیس این وزارتخانه تاکنون معرفی کرد و افزود: بنده سخنران اصلی جلسه استیضاح قبلی فاطمی امین بودم؛ من و سایر نمایندگان مخالف عملکرد وزیر صمت بعد از رای اعتماد دوباره نمایندگان به وی، موضوع را رها نکردیم زیرا بر این باوریم که باید شان و استقلال مجلس حفظ شود.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه با اشاره به ارائه اسناد و مدارک متقن در جلسه استیضاح قبلی فاطمی امین، گفت: به نظر می‌رسید در جلسه گذشته استیضاح، وی نباید دوباره رای اعتماد می‌گرفت؛ بسیاری از نمایندگان موافق وزیر حتی حاضر نشدند که اسناد ارائه شده در مجلس را مشاهده کنند. 60 درصد نمایندگان با عدم رای اعتماد مجدد به فاطمی امین موافق بودند اما دیدگاه آنها تغییر کرد امروز از بیان آنچه در پشت پرده استیضاح گذشت و افرادی که به یک باره ما را رها کردند می‌گذرم ولی شاید روزی آن را رسانه‌ای کردم.

وی پاسخ‌ها و آمارهای وزیر صمت در جلسه وزیر با اعضای کمیسیون صنایع مجلس را گلیشه‌ای و خلاف واقع خواند و افزود: پاسخ‌های وی در بخش‌های مختلف قانع‌کننده نیست و وزیر صمت این آمارها را به رئیس جمهور نیز ارائه و رئیس جمهور هم آنها را در دیدار با کارگزاران نظام قرائت کرد؛ اعضای کمیسیون صنایع از آمار رئیس جمهور از قول وزیر صمت بهت زده بودند و به یکدیگر می‌گفتند که این آمار مربوط به کدام کشور است؟

 رسولی‌نژاد با بیان اینکه اعضای کمیسیون صنایع از پاسخ‌های فاطمی امین قانع نشدند، اضافه کرد: اظهارات دبیر کمیسیون صنایع در خصوص پس گرفتن امضای تعدادی از نمایندگان مجلس را تکذیب می‌کنم آمار امضای نمایندگان برای استیضاح رو به افزایش است. در دوره‌های گذشته پس گرفتن امضاها به‌صورت کاغذی انجام می‌شد به این شکل که معاونان وزیر، معاون پارلمانی مجلس و یا نمایندگان طرفدار دولت به‌صورت دستی امضا را از نمایندگان مخالف پس می‌گرفتند اما امروز پس گرفتن امضاها الکترونیکی شده است و نمی‌دانیم دبیر کمیسیون از کجا مطلع شد که عده‌ای امضای خود را پس گرفتند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به افزایش امضاها برای استیضاح وزیر صمت، گفت: برآورد این است که تعداد کف رای به استیضاح 160 رای باشد و پیش‌بینی می‌کنیم با همراهی نمایندگان این آرا تا سقف 200 رای مخالف وزیر و موافق استیضاح افزایش پیدا کند.

این نماینده با تاکید بر ضعف فاطمی امین در 3 حوزه صنعت، معدن و تجارت، گفت: پاسخ‌های وزیر در خصوص  وضعیت بازار و تولید خودرو، لوازم خانگی و معادن قانع‌کننده نیست اینکه وی از گرانی‌ها ابراز تاسف کند نمی‌تواند قانع‌کننده باشد. اظهارات ناپخته برخی مسئولان دولت که تلاش دارند افزایش قیمت خودرو را به وزیر نسبت ندهند نشان از کم‌تجربه‌گی آنها در این زمینه است؛ سال گذشته افزایش نرخ خودروها را به نوسان‌های نرخ ارز ارتباط می‌دادند، اما پرسش این است که چرا قیمت خودرو شاهین که با دلار 41 هزار تومانی 340 میلیون تومان بود امروز با دلار 50 هزار تومانی 750 میلیون تومان شده است؟ اگر افزایش قیمت خودرو با دلار نسبت دارد چرا افزایش قیمت دلار 20 درصد ولی افزایش قیمت خودرو 112 درصد است.

وی ادامه داد: در سال مهار تورم و رشد تولید، اقدامات شورای رقابت و وزیر صمت باعث افزایش قیمت‌ها شده ‌است. این سخنان فریاد مردم است و برخی آرزوی سوار شدن بر پراید را دارند و خودروهایی داخلی که قیمت آنها یک سال پیش 300 تا 400 میلیون تومان بود امروز از مرز یک میلیارد تومان عبور کرده است.