قیمت خودرو از نیمه اسفند با شروع روند کاهش نرخ ارز، کاهشی شد اما روز شنبه و به‌دنبال توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی‌ روابط، شتاب کاهش نرخ دلار بیشتر شد؛ تغییری که در بازار خودرو به کاهش چشمگیر قیمت تمام خودروها انجامید.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران درباره دلایل این کاهش قیمت به همشهری آنلاین گفت: خودرو در ایران با توجه به محدودیت عرضه تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده و کوچک‌ترین نوسان نرخ ارز بر قیمت آن تأثیر دارد.

به‌گفته سعید مؤتمنی، در روزهای اخیر قیمت تمام خودروهای داخلی، وارداتی و مونتاژی بین ۸ تا ۱۵درصد کاهش یافته و ۲۰۶تیپ۲و پژو پارس به‌عنوان پرفروش‌ترین خودروهای بازار 50 میلیون تومان ارزان شده‌اند. تیبا و کوییک هم بین ۳۰ تا ۴۵میلیون تومان کاهش قیمت داشته‌اند و افت قیمت در خودروهای مونتاژی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰میلیون تومان بوده است.

موتمنی، بازار خودرو را تا پایان سال بدون تغییر پیش‌بینی کرد و گفت: این هفته عملا آخرین هفته سال در بازار خودرو محسوب می‌شود و بعید است هفته آینده تغییری را در این بازار شاهد باشیم اما در حال حاضر نیز با توجه به اینکه تغییرات نرخ ارز لحظه‌ای است خریداری در بازار وجود ندارد. به‌گفته رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو، خریداران معمولا ترجیح می‌دهند تا زمانی که قیمت ارز به ثباتی چند روزه نرسد خریدی انجام ندهند چون احتمال ریزش بیشتر قیمت ارز وجود دارد.