اداره رسیدگی به مالیات سلبریتی‌ها تشکیل می‌شود

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: اداره کل پیگیری قراردادهای سلبریتی‌ها تشکیل شده و این افراد باید بر اساس میزان کسب درآمد خود مالیات پرداخت کنند.

به گزارش خبرآنلاین، داوود منظور، در نشست خبری با تاکید بر اینکه تعیین میزان افزایش دستمزد در قانون بر عهده نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: هنوز تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده ، حتی ممکن است این افزایش پلکانی باشد اما پیش‌بینی می‌شود میزان افزایش ۲۰ درصد باشد.

وی با طرح این‌ سوال که چرا نرخ مالیاتی که بر دستمزد گرفته می‌شود، ۲۷ درصد است؟ توضیح داد: بخشی از مالیاتی که وصول می‌شود مربوط به دوره قبل است چرا که شاهد فرارهای مالیاتی در حقوق و دستمزد بودیم. به طور کلی در گذشته در محاسبه مالیات حقوق و دستمزد مقررات به درستی انجام نمی‌شد.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: رشدی که در مالیات داریم بیش از نرخی است که در قانون به ازای یک مودی پیش بینی شده است. سال جاری میزان وصول ما در مالیات حقوق و دستمزد بیش از نرخ مصوبی است که به ازای یک نفر در قانون پیش بینی شده است. مالیات مشاغل در گروه‌های مختلف به لحاظ میانگین کمتر از مالیاتی است که در بخش حقوق و دستمزدبگیرها وصول می‌کنیم. این ایراد به سیستم مالیاتی وارد است که در بخش مالیات بر مشاغل عقب افتادگی وجود دارد.

معافیت سود سپرده بانکی از مالیات

معاون وزیر اقتصاد در ادامه با تاکید بر اینکه مالیات بر عایدی سرمایه مالیات بر سوداگری در دارایی‌های ثابت مخصوصا خودرو و ملک است، عنوان کرد: هدف این مالیات تنظیم‌گری است تا افراد از خرید و فروش این کالاها مکرر درآمد کسب نکنند.

منظور در مورد سود سپرده بانکی نیز گفت: طبق ماده ۱۴۵ قانون مالیات مستقیم سود سپرده بانکی معاف از مالیات است. البته قانون‌گذار می‌تواند این ماده را دوباره بررسی کند، اما فعلا چنین تصمیمی وجود ندارد.

رییس سازمان امور مالیاتی افزود: شرایط تورمی طوری است که سود سپرده‌ای که سپرده گذاران دریافت می‌کنند در مقایسه با تورمی‌ که در جامعه وجود دارد به میزانی نیست که از سود سپرده مالیات کسب کنیم، این موضوع باعث خروج سرمایه از بانک‌ها می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد در مورد شناسایی مالیات سلبریتی‌ها عنوان کرد: سلبریتی‌ها مانند سایر مودیان ما هستند و بر اساس میزان درآمدی که دارند مشمول مالیات می‌شوند. منظور ادامه داد: اداره کلی در تهران فقط برای مالیات سلبریتی‌ها راه‌اندازی شده و همه قراردادهای این افراد را بررسی و شناسایی می‌کنند.

رییس سازمان امور مالیاتی در ادامه با اشاره به شناسایی مودیان جدید با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی و کنترل این پایگاه‌ها عنوان کرد: ۲.۲ مودی جدید شناسایی شده است. البته ممکن است بسیاری از آن‌ها مودی کوچک باشد. اما همه کسانی که در اقتصاد مشغول کسب درآمد هستند باید بر اساس درامد خود در پرداخت مالیات تمکین کنند.

وی ادامه داد: امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار شرکت اظهارنامه ندادند و سازمان برای آن‌ها اظهارنامه تولید کرد. از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ حدود ۳ میلیون واحد صنفی علی رغم کسب درآمد اظهارنامه ارائه نکردند که سازمان برای آن‌ها تولید کرد. مالیات این شرکت‌ها حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان است.