تورم به 51.3  درصد رسید

نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۱.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۱.۳ درصد بیشتر از دی ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند؛ امری که نشان از ادامه وضعیت تورمی اقتصاد ایران با وجود ادعای جراحی اقتصادی دارد. به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی لایحه بودجه 1402 سرانجام در 21 دی ماه به دست مجلس رسید که تصویر کلی آن نمایانگر روح تورمی آن است. با اینحال، ابراهیم رئیسی- رئیس دولت سیزدهم در نطق پیش از تقدیم لایحه در صحن علنی مجلس طی سخنانی عنوان کرد که او هم از تورم ناراحت است!

آنگونه که میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفته روند تورم در سال آینده کاهشی خواهد بود. در ضمن او اشاره کرده که می‌توان تورم را ظرف دو سال به عدد منطقی رساند. البته او رقمی برای تورم سال آینده عنوان نکرده است. افزون بر این، معلوم نیست منظور میرکاظمی از عدد منطقی چیست و قرار است با چه مکانیزمی تورم را کاهش یابد؟ هرچند پیش از او هم صالح‌آبادی که سرانجام وضعیت بازار ارز به سکانداری او در بانک مرکزی پایان داد، به روند کاهشی نرخ تورم در سال آینده اشاره کرده بود. اما، گروهی از کارشناسان می‌گویند در بهترین حالت وضعیت شاخص تورم همانند سال جاری خواهد بود. پیش‌بینی نهادهای بین‌المللی پولی و مالی هم حکایت از ادامه روند صعودی نرخ تورم دارد. صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرده بود که نرخ تورم برای دو سال آینده بالای 50 درصد باقی خواهد ماند. بانک جهانی هم تورم 40 درصدی را برای اقتصاد ایران انتظار دارد.

نخستین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از بررسی لایحه بودجه 1402 نمایانگر این مطلب است که تورم در بودجه 1402 معادل 40 درصد است. بررسی‌ها و نتایجی که خط بطلان بر اقدامات دولت برای مهار تورم از جمله ایده تشکیل کمیته رصد تورم دارد. رسیدن تورم نقطه‌ای دی ماه به بالای 50 درصد هم مهر تاییدی است بر تمام این پیش‌بینی‌ها و ادامه وضعیت تورمی اقتصاد ایران.

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

نرخ تورم سالانه دی ماه برای خانوارهای کشور به ۴۶.۳ درصد رسید. این رقم نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. مرکز آمار ایران گزارش مربوط به دی ماه را منتشر کرده که در این گزارش درباره شاخص قیمت مصرف‌کننده آمده است که منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۱.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۱.۳ درصد بیشتر از دی ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ۱۴۰۱، در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» با افزایش ۳.۹ واحد درصدی به ۶۹.۲ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۲.۳ واحد درصدی به ۴۱.۲ درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۵۰.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۴.۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش داشته است.