شعارهای بی‌تأثیر قلمداد کردن تحریم‌ها، لطمه‌های سختی به اقتصاد زد

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در حالیکه ما درگیر تامین گاز مردم هستیم قطر با جذب سرمایه خارجی و بهره گیری از میدان مشترک گازی به ثروتی دست یافته که بالاترین درآمد سرانه منطقه را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود خوانساری گفت: برای هفتمین سال متوالی با وجود مصائب فراوان، این چراغ کوچک برای تقدیر از جامعه سختکوش کارآفرینی با امید به آینده سرشار از موفقیت روشن مانده است. امیدواریم روزی بتوانیم در کنار هم و در اقتصادی سرزنده، پویا و کارآمد به تقدیر از کارآفرینانی بپردازیم که کالاهایشان بازارهای جهانی را به تسخیر درآورده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: بخش خصوصی در این روزها تحت انواع فشارهای اقتصادی قرار دارد. تحریم‌های بین المللی کسب و کار فعالان اقتصادی را نشانه رفته و مصائب آن پیش از آنکه دامان سیاستمداران را بگیرد فعالیت بخش خصوصی را با چالش همراه ساخته است‌.

وی ادامه داد: امروز برای هیچ کس قابل کتمان نیست که شعارهایی مانند بی‌اثر قلمداد کردن تحریم‌ها چه لطمه‌های سختی به اقتصاد کشور وارد کرده است؛ نمونه آشکار آنکه درآمد ارزی رو به کاهش، جذب سرمایه گداری خارجی فرساینده و ناکافی شده، ورود محدود تکنولوژی مدرن به کشور و در نتیجه اقتصاد ایران کوچک شده و رتبه ایران در میان اقتصادهایدجهان تنزل یافته است.

خوانساری افزود: تمامی این فرایندها در تورم فزاینده و سفره‌های کوچک شده مردم انعکاس یافته و اینکه امروز بخشی از طبقه متوسط به طبقه فقیر سقوط کرده است و این درحالیست که همزمان تحریم‌های داخلی هم به اهرم پرفشار علیه اقتصاد ملی ایران تبدیل شده است.

خوانساری تاکید کرد: ایران برای برون رفت از بحران‌های موجود اقتصاد باید نگاهی فراگیر و ملی بر مبنای توسعه و پیشرفت را بپذیرد. هیچ کشوری و هیچ جامعه‌ای و هیچ اقتصادی حداقل طی یک قرن اخیر موفق نشده از پس شرایط نامطلوب خود براید بدون انکه به سمت توسعه با محور بخش خصوصی و کارافرینی چرخش کند.

وی افزود: اگر کارآفرینی محور باشد دستگاه سیاست خارجی به جای تحریم‌تراشی، به سمت تنش‌زدایی و رفع تحریم‌ها می‌رود.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: همچنین نظام سیاست داخلی عوض اینکه هر لحظه موانع فراوان پیش روی فعالان اقتصادی بگذارد به سوی حل مشکلات قدم برمیدارد. در یک کلام آنکه تمام نظام تصمیم گیری کشور خود را با محور پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی هم‌ساز می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: جامعه ایران وقتی به آسایش می‌رسد که متکی به اقتصادی توانمند و توسعه یافته باشد. حال اقتصاد که خوب باشد احوال همه مردم رو به بهبود می‌رود، البته که باید به ارزش‌های دیگری همچون آزادی و عدالت هم توجه کرد