تهرانی‌ها ۲۵ درصد آب کشور را مصرف می‌کنند

مدیر عامل شرکت آبفای استان تهران با بیان اینکه ۲۵ درصد آب کشور در استان تهران مصرف می‌شود، گفت: رقم مصرف آب در تهران یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب است که ۱.۲ میلیارد متر مکعب آن در شهر تهران و مابقی در دیگر شهرهای استان به مصرف می‌رسد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا بختیاری با بیان اینکه وضعیت آب تهران مناسب نیست، اظهار داشت: ما اکنون سومین پاییز خشک را پشت سر می‌گذاریم در حالی که تا این لحظه علیرغم دیگر نقاط کشور بارندگی در تهران خوب نیست. بعد از پاییز خشک ۱۰ روز از زمستان شروع شده و همچنان اوضاع آب استان مناسب نیست و تقریبا در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه است.

وی حجم آب سدهای تهران را ۲۳۸ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: پارسال این رقم ۳۴۵ میلیون متر مکعب بوده که ۷۷ میلیون متر مکعب کاهش را نشان می‌دهد، نسبت به شرایط نرمال هم که رقم حجم آب سدها ۵۹۰ میلیون متر مکعب بوده اوضاع خوبی را شاهد نیستیم.

90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی است

بختیاری با اشاره به اینکه در تهران بر خلاف سایر نقاط کشور میزان مصرف آب شرب بیشتر است، تصریح کرد: در کشور ۹۰ درصد آب کشور به مصرف کشاورزی و ۷ تا ۸ درصد برای شرب مصرف می‌شود در تهران این رقم ۴۲ تا ۴۳ درصد برای شرب است که با مصرف آب کشاورزی برابر است که دلیل آن این است که غیر از جمعیت شناور ۱۸ درصد جمعیت در تهران مستقر شده اند.

وی گفت: تهران نیمه خشک است و برای تامین آب سختی زیادی داریم، اکنون ۵ سد اطراف تهران اوضاع خوبی ندارند و بخشی از مخزن قابل استفاده نیست. بنابراین روزهای سختی بر صنعت آب کشور می‌گیرد، اما با توجه به جلسات متعددی که داشتیم تا این لحظه تهران دچار مشکل نشدیم و آب به صورت کامل در اختیار شهروندان قرار گرفته است. وی با بیان اینکه در شهر تهران ۶۰۰ حلقه چاه وجود دارد که به کمک آب سطحی آمده اند، خاطرنشان کرد: از پاییز سال قبل بدترین حالت را در نظر گرفتیم. یکی از اقدامات استفاده بهینه آب شرب در سطح شهر تهران و دیگری استفاده از منابع آب زیرزمینی بوده است.

رودهای تهران رژیم برفی دارند

مدیرعامل آبفای تهران ادامه‌ داد: برای اولین بار امسال کاهش مصرف داشتیم، میزان مصرف آذرماه ۵۱ میلیون متر مکعب بود در حالی که این رقم پارسال ۵۵ میلیون متر مکعب بوده است، یعنی۴ میلیون متر مکعب کاهش مصرف داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: رودهای تهران رژیم برفی دارند اگر ذخیره برفی کم شود ورودی کاهش می‌یابد بنابراین امسال کمترین ورودی را داشتیم که با استفاده ار آب زیرزمینی و مباحث فرهنگی تاکنون آب را تامین کردیم.

بختیاری درباره کیفیت آب در تهران بیان داشت: کیفیت آب در همه نقاط کشور استاندارد و در تهران ویژه است، ۱۳۵ آزمایشگاه در شهر تهران به صورت لحظه ای آب را کنترل می کنند، بنابراین آب تهران نه تنها در خاورمیانه بلکه در دنیا بی نظیر است.

وی ادامه داد: در تابستان وقتی تصفیه خانه کرج و ماملو به دلیل سیلاب ۱۸ ساعت از مدار خارج شد کیفیت آب بعد از مدت کوتاهی به حد مجاز رسید، در تهران به دلیل وجود مخازن تاب‌آوری بالا رفته است.

بختیاری با بیان اینکه ما در تهران یک لحظه هم قطعی آب نداشتیم، تاکید کرد: با تدابیر اتخاذ شده به سلامت از وضعیت سیلابی عبور کردیم و اجازه ندادیم سیلاب وارد تصفیه خانه شود.

وی درباره هدررفت آب گفت: هدررفت ظاهری ۱۰ تا ۱۱ درصد و کل آب به حساب نیامده ۲۲.۸ درصد است، تا افق ۱۴۱۰ باید به رقم استاندارد اروپا یعنی ۱۵ درصد  برسیم.