نگران جاماندن از رشد شاخص کل بورس نباشید

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نگرانی برخی از سرمایه‌گذاران از جا ماندن از شاخص کل بورس، گفت: رشد این روزهای بورس می‌تواند در محدوده‌های مقاومتی با ضرب کمتری اتفاق افتاده و می‌توان پس از آن انتظار مقداری برگشت از شاخص کل جهت سوار شدن بقیه سرمایه گذاران جامانده را داشت، زیرا همیشه طبق تجربه این سبزپوشی‌ها همانند یک قطار در حرکت همیشه ایستگاه‌هایی جهت سوار شدن خواهد داشت.

شاخص کل بورس روز سه‌شنبه با رشد ۷۰ هزار و ۹۱۷ واحدی به عدد یک میلیون و ۶۴۷ هزار و ۳۱۴ واحد رسید و شاخص هم وزن نیز دیروز ۱۳ هزار و ۶۲۶ واحد رشد کرد و به عدد ۴۸۰ هزار و ۶۸۱ واحد رسید.

علی فراقی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه رشد خوب بازار در روز سه‌شنبه را می‌توان بیشتر به شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه ربط داد، گفت: با توجه رشد قیمتی بازارهای موازی انتظار توجه تقاضا کنندگان به بازار سرمایه کاملاً مشهود بود.

فراقی در ادامه گفت: لیدری این حرکت و شکست سقف یک میلیون و ششصد هزار واحدی شاخص را می‌توان متأثر از صنایع دلار محور در نظر گرفت که پس از رشد قیمتی دلار و پس از آن مصوبه محاسبه صنایع دلاری که بر اساس دلار نیما که به خوبی می‌تواند رشد خوبی در سودآوری این صنایع داشته باشد و پس از آن استقبال خوب معامله گران شاهد بودیم.

فراقی افزود: به این موضوع هم باید اشاره کرد که صرفاً همانطور که هم از سبزپوشی بازار معلوم بود فقط صنایع مستقیم متأثر از دلار نبودند که با اقبال مواجه بود و برخی شرکت‌های مورد توجه در پله‌های بعدی شرکت‌هایی هستند که به صورت غیر مستقیم تأثیر پذیر هستند و پس از آن تقریباً این فاز مثبت بر تمامی صنایع بازار قابل لمس بود.

 

 

آیا شکست مقاومت نامعتبر بود؟

فراقی در ادامه گفت: نکته‌ای هم که بهتر سرمایه گذاران و فعالان بازار به آن توجه داشته باشند این است که صرفاً این شکست سقف بازار با یک رکورد حجم معاملاتی و پس از آن افت ناگهانی می‌تواند نشانه‌ای از خطر شکسته شدن نامعتبر باشد ولی در صورت حفظ همین محدوده حجمی و اصلاح منطقی در آن می‌تواند احتمال تثبیت شکسته شدن را بالاتر ببرد و مطمئن‌تر باشد.

وی در پایان گفت: هم در نیمه دوم بازار شاهد ریختن صف‌های برخی از شرکت‌ها بودیم و در عین حال برخی دیگر از شرکت‌ها با حفظ صف‌های خود بازار را به اتمام رساندند که بیشتر شرکت‌هایی که صف خود را حفظ کرده بودند صنایع دلاری و برعکس آن شرکت‌های که در نیمه دوم کمی با عرضه مواجه شدند صنایعی بودند که اصطلاحاً ریالی محور بودند.