گاز ۵۰ کارخانه سیمان قطع شد

دبیر انجمن سیمان از کاهش 20 تا 23 درصدی سوخت کارخانه‌های سیمان خبر داد و افزود: گاز بیش از 50 کارخانه سیمان به صورت تقریبی قطع شده است، از سوی دیگر برق واحدهای تولیدی نیز به تدریج دچار محدودیت شده‌اند.

علی اکبر الوندیان در گفت‌وگو با ایلنا، بزرگترین مشکل کارخانه‌های سیمان را دشواری در تامین سوخت دوم یعنی مازوت دانست و افزود: تامین سوخت مازوت به راحتی انجام نمی‌شود و  برای تامین آن باید فرآیندهای پیچیده‌ای طی شود؛ بعد از اینکه کارخانه‌داران سیمان پول خرید مازوت را به صورت نقدی پرداخت کردند؛ هیات مدیره باید تعهد محضری بدهند که هرگونه افزایش قیمت در روزهای آینده برای مازوت را بپذیرند و قیمت‌های فعلی مقطوع نیست. در این شرایط تولیدکنندگان مالک مازوت خریداری شده نیستند این در حالیست که پول خرید مازوت را پرداخت کرده‌اند.

بنا به اظهارات این فعال اقتصادی، شرکت نفت برای کارخانه‌های که اجازه مصرف مازوت ندارند اما در انبارهای خود مازوت دارند این حق را برای خود قائل است که مابه التفاوت قیمت را از آنها دریافت کند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های سیمانی که در نزدیکی کلان شهرها بنا شده‌اند مجوز استفاده از سوخت جایگزین را ندارند، اضافه کرد: سیمان تهران و آبیک نمی‌توانند در روند تولید از مازوت استفاده کنند این کارخانه‌ها حتی اگر از گذشته در مخازن خود مازوت داشته باشند شرکت نفت برای سوخت آنها نیز متقاضی اعمال افزایش نرخ است. این اقدام کار ناپسندی است و هزینه‌های قابل توجهی را به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند.

کمبود گاز ادارات گیلان را به تعطیلی کشاند

این درحالی است که کبود گاز به کارخانه‌های سیمان محدود نشده و تمامی ادارات، نهادها، سازمان‌ها و بانک‌های استان گیلان نیز پنجشنبه اول دیماه ۱۴۰۱ به منظور مدیریت مصرف گاز تعطیل شد. اسدالله عباسی استاندار گیلان از مردم خواست با شروع فصل سرد از سوی شعله‌های گاز بکاهند تا چرخه صنعت و خانوار از مدار خارج نشود زیرا قطع گاز مانند برق نیست و تبعات بسیاری دارد.

افزایش مصرف گاز بخش خانگی و تجاری  معادل ۲ فاز پارس جنوبی

در همین رستا، وزیر نفت اعلام کرد که مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری معادل ۲ فاز پارس جنوبی نسبت به زمان مشابه پارسال افزایش یافته است. جواد اوجی دیروز (جمعه، دوم دی‌ماه) در بازدید از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، با بیان اینکه مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری ۶۰ میلیون مترمکعب در روز، است، تصریح کرد: از همه مردم می‌خواهیم برای بهینه‌سازی مصرف تلاش کنند و اقدام‌های خوبی برای تشویق مشترکان هم در نظر گرفته شده و با هر یک درصد کاهش مصرف، شامل ۳ درصد تخفیف گازبها می‌شوند و اگر مشترکی نسبت به مصرف پارسال خود ۳۰ درصد صرفه‌جویی داشته باشد، گازبهای رایگان خواهد داشت. اوجی همچنین مردم را پوشیدن لباس‌های گرم و رعایت دمای رفاه ۱۸ - ۲۱ توصیه کرد.