عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق با تشریح دلایل افت صادرات به عراق گفت: با رشد صادراتی که به عراق آغاز شده است پیش‌بینی می‌‌شود کاهش صادرات به این کشور در نیمه دوم سال جبران شود.

سیدحمید حسینی در گفت وگو با فارس در رابطه با آخرین وضعیت تجارت ایران و عراق، اظهار داشت: در ماه‌های گذشته تا حدودی صادرات ایران به عراق کاهش یافت به طوری که از میانگین 600 میلیون دلار صادرات ماهیانه ایران به عراق صادرات ما به عراق در شهریور به 420 میلیون دلار رسید اما در مهر صادرات ما به عراق افزایش یافت و به 647 میلیون دلار رسید.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه صادرات ایران به عراق در 7 ماهه به حدود 4 میلیارد و 29 میلیون دلار رسید، بیان داشت: براساس گزارش‌های واصله از مرزها، صادرات ما به عراق از مرزها در حال افزایش است.

دلایل کاهش صادرات به عراق در نیمه نخست سال

وی به عوامل تاثیرگذار بر کاهش صادرات به عراق اشاره کرد و گفت: بی‌ثباتی‌ها در عراق و انتظاری که برای تشکیل دولت جدید عراق وجود داشت، مراسم اربعین و کند شدن روابط تجاری در آن ایام، حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی در ایران از عوامل موثر بر کاهش صادرات به عراق بوده است، اما به نظر می‌آید شرایط برای صادرات بهتر شده و همچنین با به سرانجام رسیدن دولت عراق و تشکیل دولت احتمال آغاز به کار پروژه‌های دولت نیز بیشتر می‌شود و شرایط ما در صادرات به این کشور بهتر می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود رقبایی مانند چین و ترکیه آیا می‌توان بازار عراق را همچنان حفظ کرد؟ گفت: اگرچه بین ما و ترکیه در سهم بازار عراق رقابت وجود دارد اما در زمینه کالاهای صادراتی با هم رقیب نیستیم.

حسینی با بیان اینکه یکی از صادرات مهم ترکیه به کشور عراق، طلا است، گفت: این در حالی است که ما اصلا صادرات طلا به عراق نداریم بنابراین در کالاهای صادراتی ما به عراق و کالاهای صادراتی ترکیه به این کشور تشابه چندانی وجود ندارد.

وی همچنین به صادرات پلاستیک از ترکیه به عراق اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه ما در ایران از صنعت پتروشیمی برخوردار هستیم اما در زمینه صادرات پلاستیک به عراق چندان فعال نستیم و یکی از صادرات مهم ترکیه به کشور عراق پلاستیک است.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به صادرات پوشاک از ترکیه به عراق اظهار داشت: ایران در زمینه پوشاک واردک کننده است و ما در این بخش حرف چندانی برای صادرات نداریم لذا نمی‌توانیم بگوییم که کالاهای ترکیه در صادرات به عراق جایگزین کالاهای ایرانی می‌شود.