سخنگوی وزارت صمت ضمن اشاره به اینکه احتمالا سومین دور ثبت نام و قرعه کشی خودرو در شهریور ماه انجام می شود، گفت: بر اساس آیین نامه واردات خودرو، سقف واردات خودرو ۲۰ هزار دلار خواهد بود.به گزارش مهر، امید قالیباف در نشست خبری با بیان اینکه خودروهای اقتصادی در سطح جهانی ۵۰ درصد تقاضا را تشکیل می‌دهند، به نحوه تأمین ارز واردات خودرو اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی معمولاً مخالفت‌هایی دارد، اما نکته ما تصویب آیین‌نامه واردات است که این مهم انجام شده است.

وی درباره زمان برگزاری سومین مرحله قرعه‌کشی اظهار کرد: در این رابطه اقداماتی در دست انجام است و توان خودروسازان برای عرضه در حال بررسی است. احتمالاً سومین دوره ثبت‌نام و قرعه‌کشی خودرو در نیمه اول شهریورماه انجام شود.

قالیباف در مورد گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه، اظهار کرد: صرف‌نظر از اینکه تخلف در فولاد مبارکه چقدر بوده است، سیاست ما در وزارت صمت این است که حتی یک ریال تخلف صورت نگیرد. از قوه قضائیه نیز خواسته‌ایم تا به این موضوع رسیدگی کنند تا آنچه که تخلف واقعی و مشخص بوده، محرز شود.

سخنگوی وزارت صمت افزود: نکته قابل توجه آنکه ۵۷ هزار میلیارد تومان از تخلف یاد شده، مربوط به فروش فولاد زیر قیمت بوده و ممکن است این مسئله بر اساس سیاستی که دولت قبل در مورد آن تصمیم گرفته انجام شده باشد؛ بنابراین ممکن است این مرد تخلف باشد و یا اینکه تخلف نبوده باشد. بنابراین تشخیص همه این موارد بر عهده قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: آنچه در مورد فولاد مبارکه در دوره جدید رخ داده رشد ۱۰ درصدی تولید و تغییر افراد و اصلاح فرایندها بوده است و شاید در بدنه مدیریتی فولاد مبارکه بیش از ۵۰ درصد تغییر رخ داده است. همچنین یکی از دستاوردهای ما اصلاح فرایندها و لغو قیمت‌گذاری دستوری در فولاد مبارکه بوده است؛ یعنی هیچ دستوری در رابطه با قیمت‌گذاری نداده‌ایم.

قالیباف افزود: باید یک جو آرامی برای رسیدگی به تحقیق و تفحص مجلس درباره فولاد مبارکه به وجود آید تا قوه قضائیه بتواند در یک فضای منطقی به این گزارش رسیدگی کند. فولاد ذینفعان بسیار دارد و ممکن است برخی خبرهای نادرست و یا درست اعلام شود و لذا نباید بزرگنمایی و کوچک‌سازی در مورد این مسئله صورت گیرد. سخنگوی وزارت صمت در رابطه با واردات لوازم خانگی، گفت: ممنوعیت لغو واردات لوازم خانگی در پروسه تصمیم‌گیری قرار داشته و توسط وزارت صمت در حال بررسی است.

با لغو تحریم، خودرو ارزان نمی‌شود

قالیباف در مورد لغو تحریم‌ها نیز گفت: تحریم‌ها ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد زیرا بر هزینه‌های حمل و نقل و هزینه‌های مالی تأثیر دارد. بنابراین در مورد تمام تولیدات از جمله خودرو اگر تحریم‌ها لغو شود تا ۲۵ درصد می‌تواند هزینه‌های تولید را کاهش دهد؛ البته باید تورم ۴۰ درصدی را نیز در نظر داشت و لذا با لغو تحریم خودرو ارزان نمی‌شود.

سخنگوی وزارت صمت تصریح کرد: مشکل ما در صنعت خودرو کیفیت بوده که این مسأله ناشی از پلت فرم و بن سازه است بنابراین در میان مدت باید به سمت پوست اندازی پلت فرمی حرکت کنیم که بر اساس گفته وزیر صمت پلت فرم خودروی اقتصادی کشور تا شهریور سال آینده تولید می‌شود.