عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بررسی ها نشان می‌دهد ایرلاین‌های ایرانی زیان‌ده نیستند بلکه زیاده‌خواه هستند.

اقبال شاکری در گفتگو با ایلنا درباره افزایش اعتراضات مسافران در برابر تاخیرات پروازها و ارتباط تمام مشکلات به مسأله تحریم گفت: معتقدم برخی از موضوعات متوجه شرایط است و باید با نگاه واقع‌بینانه و متناسب با واقعیت‌ها توقع داشته باشیم اما مشکلاتی که اخیرا باعث چنین تنشی بین مسافران و ایرلاین‌ها شده، پیچیده و بزرگ نبودند و امکان مدیریت آنها وجود داشت.

تاکید کرد: برای مجلس این موضوع ثابت نشده و مسئولان باید ثابت کنند که این مشکلات به طور کامل به ریشه تحریم‌ها برمی‌گردد و قابل مدیریت نبودند. قبول داریم که عامل درصدی از این مشکلات، تحریم‌ها است و این میزان اثرگذاری تحریم‌ها هم باید با صداقت و متناسب با واقعیت‌‌ها به مردم اطلاع داده شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در هر شرایط نباید به مردم و مسافران بی‌توجهی شود، گفت: مردم از اینکه مشکلات بارعایت حقوق مسافران و با احترام به آنها اطلاع داده شود، ناراضی نخواهند بود و ریشه این تنش‌ها به بی‌اطلاع گذاشتن آنها، عدم پاسخگویی نمایندگان ایرلاین‌ها در بروز مشکلات، عدم جبران خسارت‌های مسافران برمی‌گردد.

شاکری افزود: این وضعیت در حالی است که یکی از مهم‌ترین خطوط حمل و نقل کشور، خط هوایی است و به عنوان تابلوی ورودی وخروجی کشور محسوب می‌شود. بنابراین با چنین اهمیتی انتظار می‌رود که مدیریت این صنعت همتراز با این میزان اهمیت باشد.

وی تاکید کرد: مسئولان نباید با بهانه تحریم‌ها، رفع مشکلات را از سر خود باز کنند و این نهایت بی‌مسئولیتی است که مدیران  با بهانه تحریم از خود سلب مسئولیت کنند و این رفتار را قبول نداریم. درصد بسیار بالایی از مشکلات صنعت هوانوردی قابل مدیریت است و وزیر راه و شهرسازی هم به این موضوع اذعان داشته است.

این عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری با کمک مجلس باید یک بار مشکلات اقتصادی ایرلاین‌ها را برطرف کنند، ادامه داد: یکی از موضوعات، بحث قیمت بلیت است. بارها شاهد آن بودیم که ایرلاین‌ها قیمت بلیت رابالا برده‌اند اما با ورود سازمان و وزارت راه و مجلس قیمت‌ها به قیمت قبل برگشته بنابراین این رفتار نشان می‌دهد این قیمت‌ها واقعی نبودند.

شاکری درباره ادعای ایرلاین‌ها مبنی بر اینکه زیان ده هستند، تاکید کرد : اتفاقا مجلس این موضوع را مورد بررسی قرار داده است. ایرلاینها زیان‌ده نیستند بلکه زیاده ‌خواه هستند.

وی گفت: امیدوارم مدیران ایرلاین‌ها این نوسانات مدیریتی را برطرف کنند و سازمان هواپیمایی باید با اقتدار از منافع و حقوق مسافران حمایت کنند و از سوی دیگر مجلس این آمادگی را دارد که در برابر مشکلات تحریمی از ایرلاین ها حمایت کند.