کاهش صادرات گاز طبیعی از روسیه به اروپا در روز جمعه ادامه یافت و خریداران در ایتالیا، آلمان، اتریش و اسلواکی حجم بسیار کمتری نسبت به معمول دریافت کردند تا روشن شود روسیه زنگ خطر عرضه گاز را به صدا درآورده است.

به گزارش قرن‎نو، کاهش تحویل گاز روسیه به مشتریان اروپایی که با طرح روبل به گاز مورد درخواست پوتین موافقت کرده‌اند، توسط مسکو توضیح داده می‌شود که زیمنس انرژی بازگشت یک توربین گاز تعمیر شده از کانادا را به دلیل تحریم‌های روسیه به تاخیر انداخت.

علاوه بر این، الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم، در اظهاراتی آتشین که احتمالاً زنگ خطر را در سراسر بلوک به صدا درآورده است، روز پنجشنبه گفت که روسیه طبق قوانین خود پس از نصف شدن عرضه‌های این شرکت به آلمان عمل خواهد کرد.

به گزارش مسکو تایمز، میلر در طی یک جلسه میزگرد در مجمع بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ گفت: «محصول ما، قوانین ما. ما با قوانینی که خودمان خلق نکرده ایم بازی نمی کنیم.»

با این حال، رهبران اروپایی می‌گویند که توضیح رسمی روسیه دروغ است و تحویل کمتر یک حرکت سیاسی از سوی کرملین بوده است. روز جمعه، ایتالیا کاهش بیشتری را برای تحویل اعلام کرد و گفت که تنها نیمی از حجم درخواستی در روز را دریافت خواهد کرد. اوایل این هفته، عرضه روسیه به ایتالیا 15 درصد کاهش یافت.

اسلواکی همچنین اعلام کرد که روز جمعه کمتر از نیمی از حجم گاز معمول روسیه را از طریق نورد استریم دریافت می کند. فرانسه به نوبه خود گفت از روز چهارشنبه گازی از آلمان دریافت نکرده است.

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، روز پنج‌شنبه در مورد کاهش عرضه از روسیه گفت که «دلایل فنی» روسیه برای کاهش تحویل «دروغ» است.

دراگی گفت:» آلمان، ما و دیگران معتقدیم که این توضیحات دروغ است و از گاز به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌شود، درست مانند غلات.»

کاهش عرضه روسیه در حالی صورت می‌گیرد که اروپا به دنبال پر کردن مجدد ذخایر گاز خود و جلوگیری از جیره‌بندی صنایع در زمستان است. پس از قطع شدن پایانه صادراتی فریپورت LNG در ایالات متحده و کاهش قابل توجه عرضه گاز روسیه به مصرف‌کنندگان عمده در اروپا، قیمت گاز اروپا طی یک هفته بیش از 50 درصد افزایش یافته است. هشدار غول انرژی روسیه، گازپروم، ترس از زمستان پرتلاطم دیگری برای عرضه گاز اروپا را برانگیخته است؛ همزمان با موج گرمای تابستان در اروپای غربی در این هفته، سیاستگذاران این منطقه در تلاش هستند تا انبارهای زیرزمینی را با ذخایر گاز طبیعی پر کنند تا برای خانوارها سوخت کافی برای روشن نگه داشتن چراغ ها و گرم نگه داشتن خانه‌ها قبل از بازگشت سرما فراهم کنند.