رئیس انجمن تامین کنندگان غلات ایران گفت: دولت سامانه‌های اجرایی را حفظ کرد اما از سوی دیگر رویه قیمت‌گذاری‌ها را منتفی نکرد از این‌رو بخشی از تامین و واردات کالاهای اساسی به شرکت‌های دولتی محول ‌شد این در حالیست که رویه‌های اجرایی و دستورالعمل‌های دولت به کوچک شدن دولت منتهی نمی‌شود و در 2 سال اخیر حجم کارکرد شرکت‌های دولتی بیشتر شده است.

کاوه زرگران در گفت‌وگو با ایلنا، با رد تاثیر عدم احیای برجام در تامین کالاهای اساسی، گفت: تحریم‌ها، تراکنش‌ها و مراودات بانکی ما را با چالش مواجه کردند اما نتوانستند خللی در واردات کالاهایی اساسی ایجاد کنند. تجربه شرکت‌های خصوصی در سال‌های تحریم بالا رفته است و آنها می‌دانند چگونه در شرایط تحریم، غلات مورد نیاز کشور را با سهولت تهیه و تامین کنند.

وی با بیان اینکه غذا شامل تحریم‌ها نمی‌شود، خاطر نشان کرد: شرکت‌های بین‌المللی بزرگ می‌توانند در حوزه تامین غذا طرف تجاری شرکت‌های ایرانی که در لیست تحریم‌ها قرار ندارند باشند.

این فعال اقتصادی نسبتی بین تحریم و عدم تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی برقرار نکرد و افزود: تامین ارز ترجیحی برای دولت در مقاطعی از سال به موقع انجام نمی‌شد در نتیجه باعت تاخیر در ترخیص برخی کالاهای اساسی در گمرکات ایران می‌شد. پس به نظر من این رویه به تهیه کالا ارتباطی ندارد ما در تامین بودجه داخلی با چالش‌ مواجه هستیم.

زرگران سال جاری را سالی خاص برای تامین کالاهای اساسی و غلات در دنیا معرفی کرد و افزود: خطر امنیت غذایی نسبت به سال‌های گذشته برای تمامی کشورها ورای تحریم‌ها احساس می‌شود. در حقیقت تامین و مصرف کالاهای اساسی در دنیا با هم برابری نمی‌کند از این‌رو کشورهایی که زودتر بتوانند برنامه‌ریزی کنند و ذخایر استراتژیک را افزایش بدهند در این بازه زمانی می‌توانند از این وضعیت به سادگی گذر کنند.