تحلیلگر موسسه کپلر با بیان اینکه احتمالا خرید چین از نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز برسد، گفت: هند و ژاپن از تمایل خود برای خرید نفت ایران خبر دادند.

همایون فلکشاهی در گفت‌وگو با ایلنا افزود: قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا در زمان دولت ترامپ، صادرات نفت به چین به میانگین روزانه ۶۷۰ بشکه رسیده بود که برآورد ما در حال حاضر  ۵۹۰ هزار بشکه است. به نظر ما چین به واردات نفت ایرانی ادامه خواهد داد و همچنین افزایش قابل توجه خواهد داشت، مخصوصاً با روابط حسنه‌ای که میان دو کشور در ۲-۳ سال اخیر از نظر اقتصادی و سیاسی ایجاد شده است، شاید به نزدیک ۱ میلیون بشکه در روز هم برسد.

وی افزود: کشورهای آسیایی مانند هند و ژاپن از تمایل خود برای خرید نفت ایران خبر دادند. به‌ویژه نزدیک بودن جغرافیایی ایران به بازار هند برای شرکت‌های هندی مفید است، چون محموله‌های نفتی ایران در زمان ۳-۴ روز می‌تواند به بنادر هندی برسند و هزینه حمل و نقل نیز نسبتا پایین‌تر است. اما سرد شدن روابط سیاسی با کره‌جنوبی و اروپا می‌تواند به بازگرفتن سهم ایران از بازارهای این کشورها لطمه بزند و ایران به سختی به سهم قبلی دسترسی پیدا کند. اما در نهایت تصمیم وارد کردن نفت از ایران یک تصمیم اقتصادی است و اگر شرکت ملی نفت روی این موضوع تمرکز کند، می‌تواند به میزان سهم قبلی خود نائل شود.

وی درباره سناریوهای بازار نفت در پی توافق ایران در مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: سناریو اصلی که در پی توافق و لغو تحریم‌های ثانویه امریکا واقعیت پیدا خواهد کرد این است که ایران بتواند نفت تولیدی خود را به طور آزاد صادر کند. در حال حاضر، مشتریان بالقوه نفت ایران و شرکت‌های نفتی جهان به دلیل ترس از تحریم امریکا نمی‌توانند ریسک بزرگ خرید مستقیم از شرکت ملی نفت ایران را قبول کنند.

توافق هسته‌ای و تقاضای ایران و امریکا

وی افزود: البته مشکل اساسی دیگر این است که هر دو دولت آمریکا و ایران خواسته‌های کاملا متقابل با یکدیگر دارند. به عنوان مثال ایران تاکید دارد که در توافق جدید؛ آمریکا دیگر نتواند از آن به مانند زمانی که ترامپ در راس کار بوده است بار دیگر خارج شود. همچنین، طرف آمریکایی قصد دارد ایران از استفاده موشک‌های بالیستیک خودداری کند. در نتیجه، این موضوعات دست‌یابی به یک توافق مشترک را دشوارتر می‌سازد چون میزان ایران‌ستیزی در واشنگتن بسیار زیاد و شانس اینکه کنگره آمریکا این توافق را به مانند یک توافق بین‌المللی قبول کند بسیار ضعیف است. تحلیلگر موسسه بین‌المللی کپلر گفت: سناریوی دیگر عبارت از این است که ایران و آمریکا نتوانند به یک توافق کامل دسترسی پیدا کنند به طوری که آمریکا سقف معینی از صادرات نفت ایران معادل مثلا یک‌ میلیون بشکه در روز را قبول کند.

وی در ادامه تصریح کرد: نکته مثبتی که ایران می‌تواند از آن در مذاکرات هسته‌ای استفاده کند عبارت از کمبود مازاد تولید در جهان و روند صعودی قیمت نفت است. در سال جاری میلادی تقاضای جهانی حدود ۳ تا ۴ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد، اما مازاد تولید در کشورهای اوپک‌پلاس و دیگر سایر کشورهای تولیدکننده نفت پاسخگوی این میزان نخواهد بود.

بالارفتن قیمت نفت  به ضرر اقتصاد آمریکا است

فلکشاهی ادامه داد: بالارفتن قیمت نفت به ضرر اقتصاد آمریکا است، بنابراین دولت بایدن دنبال کاهش قیمت است تا عملکرد مثبت دولت خود را در زمینه اقتصاد تضمین کند و شانس برد را در انتخابات آتی افزایش دهد.وی اعلام کرد: بر اساس برآورد شرکت کپلر مازاد تولید در کشورهای عضو اوپک‌پلاس فقط ۲.۹ میلیون بشکه در روز است و کشورهای آمریکا ۱ میلیون و نروژ و گویانا به ترتیب می‌توانند ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش تولید، تا آخر سال میلادی جاری، داشته باشند و ایران نیز می‌تواند به بازار جهانی حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز عرضه کند. چون از زمان شیوع ویروس کرونا سرمایه‌گذاری لازم برای حفظ ظرفیت تولید جهانی انجام نشده و از طرفی نیاز جامعه جهانی به تولید بیشتر نفت بیشتر می‌شود، به طور قطع برای سال‌های آتی، مشکلات عدیده‌ای از جمله افزایش قیمت نفت خواهیم داشت، به همین جهت بازار جهان لزوما به نفت ایران نیاز پیدا خواهد کرد.

قیمت نفت کاهش می‌یابد

این کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: مسلما برگشت ایران به بازار نفت باعث پایین آمدن قیمت آن می‌شود، اما این فشار احتمالا محدود به ۱۰ تا ۱۵ درصدخواهد بود یعنی قیمت نفت معادل ۸ تا ۱۲ دلار کاهش پیدا خواهد کرد به طوری که رونق اقتصاد باعث افزایش تقاضای نفت شده و افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت.