معاون سازمان مالیاتی با اشاره به اینکه، رشد درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حدود هشتاد درصد است، گفت: سامانه پایانه های فروشگاهی تا یک سال دیگر تکمیل خواهد شد.

محمد مسیحی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به عملکرد درآمدهای مالیاتی در سال جاری گفت: درآمدهای مالیاتی مصوب برای سال 1400، 270 هزار میلیارد تومان است و بسیار امیدوار هستیم که بتوانیم در ماه‌های باقی مانده، بیش از این رقم محقق شود اما در اینکه رقم مصوب قطعا وصول خواهد شد، شکی نیست.

وی افزود، البته در مورد درآمدهای مالیاتی سال 1401، ارقام لحاظ شده در لایحه نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است چرا که اگر آنها را با ارقام محقق شده، مقایسه کنیم می‌بینیم که یک رشد 66 درصدی  نسبت به سال جاری در نظر گرفته شده است. اما اگر بخواهیم بحث اجرای قانون مالیات ارزش افزوده را در نظر بگیریم، با توجه به افزایش انتفاع شهرداریها از این درآمدها، عملا نرخ رشد درامدهای مالیاتی نسبت به سال 1400 بالای 80 درصد خواهد بود.

به گفته مسیحی، در پنج سال گذشته، سالانه نرخ رشد درآمدهای مالیاتی 21تا22 درصد بوده است در نتیجه به نظر ما این افزایش جهشی منابع قابل تحقق نیست. اگر مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌ها و خودروهای لوکس را نیز در نظر بگیریم 9000 هزار میلیارد تومان از این منبع در نظر گرفته شده است که در سال جاری این پایه‌ها تحققی نداشته است. البته از این مبلغ بخشی مربوط به خودروها است که آیین‌نامه آن هنوز به تصویب نرسیده است. سامانه املاک و اسکان نیز همچنان آماده نیست.

معاون سازمان امور مالیاتی ادامه داد: سال گذشته بخشی زیادی از اصناف تعطیل بودند. ما برای اولین بار 80 درصد خود اظهاری مودیان را مورد پذیرش قرار دادیم و تمرکز خود را بر پرونده‌های بزرگ گذاشتیم. این از جمله اقداماتی بود تا فرهنگ خود اظهاری را ترویج کنیم اما این مسئله نیازمند تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی است. باید یه سمتی حرکت کنیم که دسترسی ما به سایر سامانه‌های اطلاعاتی آنلاین باشد. اطلاعات باید به موقع به دست ما برسد در غیر این صورت ارزش خود را از دست می‌دهد.

مسیحی در مورد فرارهای مالیاتی گفت: ما هم زمان با پذیرش خود اظهاری‌ها وظیفه داریم انرژی خود را بر فرار مالیاتی تمرکز کنیم. چند سالی است که سازمان امور مالیاتی تراکنش‌های بانکی را رصد می‌کند و در حال حاضر بیش‌از پنج هزار شرکت صوری و کاغذی شناسایی کردیم. این شرکت‌ها نه فقط نظام مالیاتی، بلکه بعضاً سیستم بانکی را دور می‌زنند.