رئیس شورای رقابت با رد اعتراض خودروسازان به مصوبه سهیم شدن خریدار در خودرو با پیش پرداخت گفت: وقتی شورای رقابت یک تصمیم را می‌گیرد تا شرایط تغییر نکند تصمیم شورای رقابت به قوت خود باقی است.

 رضا شیوا در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه مصوبه جدید شورای رقابت در خصوص نحوه فروش خودرو  یکی از منصفانه‌ترین مصوبات شورا است، گفت: در سال گذشته بیش از 800 شکایت در رابطه با پیش خرید خودرو  به شورای رقابت ارسال شده بود و به همین دلیل  وظیفه خود دانستیم این وضعیت را به گونه‌ای ساماندهی کنیم که حداقل در آینده با این حجم از شکایت روبه رو نشویم.

وی با بیان اینکه در این شکایت ها مصرف‌کنندگان اعلام می‌کردند که ما مبلغی را یک یا دو سال به صورت پیشپرداخت در اختیار خودروساز قرار میدهیم که هیچ سودی هم دریافت نمی‌کنیم، افزود:  مصرف‌کننده  حدود یک یا دو سال گذشته مبلغی را به عنوان پیشپرداخت به خودروساز داده است اما در زمان دریافت خودرو ارزش پول پرداختی کاهش یافته و باید متناسب با تورم و هزینه بیشتری را برای مابقی قیمت خودرو  پرداخت کند که این موضوع اصلاً عادلانه نیست.

رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه این موضوع یک بی‌انصافی در حق مصرف‌کنندگان را به وجود می‌آورد،اضافه کرد: به عنوان نمونه اگر کسی برای یک خودروی 100 میلیون تومانی، 50 میلیون پیش پرداخت کرده است مطابق مصوبه شورای رقابت نصف مبلغ خودرو را پرداخت کرده و باید متناسب با نرخ تورم فقط مابقی قیمت خودرو را پرداخت نماید. وی ادامه داد: اگر ما یک بازار رقابتی داشتیم و خودروهای مختلفی در بازار عرضه می‌شد آیا باز هم کسی پول خود را یک یا دو سال به عنوان پیش‌پرداخت در اختیار خودروساز قرار می‌داد! مطمئناً اصلا چنین اقداماتی انجام نمی شد. وقتی شرایط انحصاری باشد  خودروساز از وضعیت مسلط استفاده کرده و مصرف کننده هم هیچ چاره‌ای ندارد.

شیوا  با اشاره با اینکه در مصوبه اخیر شورای رقابت اعلام کردیم  باید در پیشفروش‌ها مشخصات و قیمت خودرو اعلام شود، گفت: متأسفانه برخی به دلیل عدم مشخص نبودن قیمت خودرو متناسب با فرضیات محصولاتی را خریداری کرده بودند که این موضوع اصلاً درست نیست. در همین زمینه نیز ما مصوب کردیم که قیمت خودرو باید در زمان پیش فروش قطعی اعلام شود.