وزیر نیرو گفت: بایستی پروژه‌هایی را با مشارکت سرمایه‌گذاران، مصرف‌کنندگان عمده صنایع انرژی‌بر و خود دولت اجرا کنیم که در سال‌های آتی نگرانی قطعی برق را در بخش‌های مختلف مصرف به صفر برسانیم.

به گزارش تسنیم، علی‌اکبر محرابیان، گفت: صنعت برق در کشور صنعتی بالنده است که دو ویژگی بسیار مهم دارد. ویژگی اول توسعه و گسترش بسیار مناسب در طول سال‌های پس از انقلاب بوده و ویژگی دوم این است که به طور کامل در این صنعت مستقل و صاحب سبک هستیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شاهد مشکلاتی در صنعت برق کشور هستیم که به تبع آن مردم و تمامی بخش‌های مصرف به حق گلایه‌های فراوانی در این زمینه دارند.

وزیر نیرو با تشریح مشکلی اصلی امروز صنعت برق، اضافه کرد: متناسب با رشد تقاضا در طول سال‌های اخیر، نتوانسته‌ایم صنعت نیروگاهی را توسعه دهیم و به نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم؛ به عبارت دیگر عرضه با فاصله زیاد از تقاضا عقب افتاده و تقاضای امروز بیش از 13 هزار مگاوات نسبت به تولید است.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین برنامه در صنعت برق اصلاح وضعیت موجود به اتکای همه همکاران در صنعت برق است. طی بازدیدی که امروز از مرکز دیسپاچینگ ملی کشور انجام شد، شاهد تلاش‌ها و زحمات شبانه روزی و فعالیت پر از استرس همکاران در تامین برق بودم.

محرابیان با بیان اینکه در مرکز دیسپاچینگ ملی قطعی برق به‌ شکلی مدیریت می‌شود که کمترین آسیب به مردم برسد، یادآور شد: طی جلساتی که در چند روز اخیر با معاونان و مدیران صنعت برق داشتیم، قرار بر این شد که میزان خاموشی‌ها را به حداقل ممکن برسانیم.

وی افزود: موضوع دوم توسعه صنعت نیروگاهی در کشور است که متاسفانه در سال‌های گذشته از رشد لازم برخوردار نبوده است. بایستی پروژه‌هایی را با مشارکت سرمایه‌گذاران، مصرف‌کنندگان عمده صنایع انرژی‌بر و خود دولت اجرا کنیم که در سال‌های آتی نگرانی قطعی برق را در بخش‌های مختلف مصرف به صفر برسانیم.

به ‌گفته محرابیان، سرمایه‌گذاری روی نیروگاه‌های تجدیدپذیر از برنامه‌های جدی وزارت نیرو خواهد بود.