رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید تصمیم‌گیران کلان کشور باید برای تکرار نشدن معضلات و مشکلات اقتصادی سال‌های گذشته، صدای فعالان اقتصادی را بشنوند. به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی اعلام کرد: پارلمان بخش خصوصی، بسته‌ای از پیشنهادات کارآمد اقتصادی را به انضمام یک بررسی جامع و آسیب‌شناسانه از تمامی عواملی که باعث شده تا در قریب به چهار دهه گذشته اقتصاد کشور به سیر نزولی دچار شود، گردآوری نموده و این جمع‌بندی را در اختیار سیزدهمین رئیس‌جمهور منتخب کشورمان قرار خواهد داد. رئیس اتاق بازرگانی با اشاره از اهمیت نقش‌آفرینی و مشارکت‌گری فعالان اقتصادی در بزنگاه‌های مهم تاریخ کشور، افزود: هر ساله آمارهای متعددی در بخش‌های مختلف اعلام می‌شود که متولیان در آن نوید رشد می‌دهند اما بررسی و برآورد کلی، حکایت از آن دارد که در طول ۱۰ ساله گذشته رشد اقتصادی تقریباً صفر بوده است. مؤلفه‌های دیگری نظیر ثبات در بخش اقتصاد، نرخ ارز، تورم و... نیز مکرر به‌عنوان اولویت دولت‌ها مطرح شده و ساماندهی هرکدام از این بخش‌ها، هدف مقدس نهادهای متولی اعلام شده است، لکن برآمد و ماحصل اتفاقات، اُفت در این بخش‌ها را نشان می‌دهد.

او ادامه داد: همچنین باوجود تأکید بر حمایت از اقشار ضعیف و دهک‌های پایین جامعه در برنامه رفاهی دولت‌ها، شاهدیم که مکرر شرایط اقتصادی برای این گروه‌ها دشوارتر شده است. در مقاطع کوتاهی دولت‌ها توانسته‌اند تا حدی بر فقر مطلق فائق آیند اما شاخص فقر نسبی مدام بدتر شده است.

شافعی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که دولت آینده باید یک نگاه واقع‌بینانه به شرایط و منابع موجود داشته باشد، در غیر این صورت روند مذکور تداوم می‌یابد. پارلمان بخش خصوصی ایران نیز با همین دغدغه و در جهت عمل به تعهدات خود در عرصه اقتصاد، بسته‌ای را پیرامون حقایق اقتصادی، عوامل بروز چالش‌ها، اشتباهات و...، جمع‌بندی نموده و به چاشنی پیشنهاداتی در اختیار سیزدهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم، قرار می‌دهد.

او با انتقاد از وعده‌هایی که به جهت اغنای افکار عمومی در طول تبلیغات انتخاباتی بیان شدند اما پشتوانه‌ای برای آن‌ها در اقتصاد وجود نداشت؛ عنوان کرد: عدم رشد اقتصادی کشور متأثر از وعده‌ها و برنامه‌هایی است که با واقعیت‌های موجود، هم‌خورئیس پارلمان بخش خصوصی ایران، نقبی به چالش‌های موجود در بخش صنعت کشور زد و گفت: کوتاهی‌ها و کم‌کاری‌های گذشته، اثرات خود را امروز در بخش صنعت و تولید نشان می‌دهد و یکی از نمونه‌های آن، «شکاف تکنولوژی» است.  عدم بهره‌گیری از دانش روز باعث شده تا تولیدات ما از بازار جهانی عقب بمانند و قیمت تمام‌شده تولید برای صنعتگر ایرانی بیشتر از رقبای جهانی او باشد.

تداوم این روند به کم‌رنگ شدن حضور محصولات ایرانی در بازارهای جهانی، از دست رفتن فرصت‌ها و خسران بخش تولید منجر خواهد شد. او تأکید کرد: تقویت تولید، الزاماً در گرو بالا بردن مصرف داخلی نیست بلکه باید حضور محصولات ایرانی را در بازارهای جهانی تقویت کنیم.