دبیرخانه اقتصاد ایران گفت: چاره‌ای نداریم جز اینکه FATF را بپذیریم چرا که این کنونسیون از عدم عضویت ما ضرر نمی‌کند، این ما هستیم که ضرر می‌کنیم.

مسعود دانشمند در گفت‌وگو با ایلنا در مورد لزوم پذیرش اف‌ای‌تی‌اف اضافه کرد: FATF یک کارگروه بین‌المللی است که برای شفافیت‌های مالی به وجود آمده است. همه کشورهای دنیا به جز دو سه کشور عضو این سازمان جهانی هستند. این نهاد جهانی تکلیف می‌کند که نقل‌ و انتقالات پولی و مالی باید به چه گونه‌ای و به چه میزان باید شفافیت داشته باشد.

وی افزود: از آنجا که بیشتر کشورهای دنیا عضو این کنوانسیون شدند ما نیز باید عضو شویم، تا الان هم که این کار را نکرده‌ایم زیان دادیم. کشورهایی که عضو اف‌ای‌تی‌اف مجاز نیستند با کشورهای غیرعضو همکاری اقتصادی داشته باشند مگر اینکه این کشورها بتوانند شفافیت مالی خود را طبق استانداردهای FATF نشان دهند. دبیر خانه اقتصاد ایران اضافه کرد:‌ اینکه ما استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف را قبول داریم یا خیر یک مقوله است ولی موضوع مهم این است که 187 کشور عضو این کنونسیون هستند و ما عضو نیستیم و در حال زیان هستیم. تنها کشورهای غیرعضو ایران و کره شمالی هستند، ما که نمی‌توانیم FATF را تغییر دهیم یا با آن قهر کنیم.  در ضمن این کنونسیون اجباری برای پذیرش ما ندارد اما می‌گوید کشورهای عضو مجاز به معامله یا تعامل بانکی با غیرعضوها مجاز نیستند. اینها باعث محدودیت‌های مالی برای کارهای تجاری ایران و سایر کشورهای دنیا می‌شود. وی با اشاره به اهمیت FATF در معاملات بین‌المللی گفت: فرض کنید معجزه شد و صبح فردا آمریکایی‌ها همه تحریم‌های ما را لغو کردند، بازهم در صورت صادرات ما نمی‌توانیم مثلا پول نفت خود را بگیریم. کشوری که نفت ما را خریداری می‌کند می‌گوید پول شما را نگه می‌داریم تا FAFT اجازه پرداخت پول را بدهد. دانشمند اضافه کرد: بنابراین نمی‌توانیم پول کالاهای صادراتی خود را بگیریم و به تبع آن نمی‌توانیم کالا بخریم یا باید آن را از طریق واسطه‌ها و با قیمت بیشتری خریداری کنیم تا به واحدهای تولیدی برسانیم که چرخ تولید بچرخد و کارگر بیکار نشود. همچنین اگر ادامه پیدا کند بر این تک تک راه‌هایی که با آنها خارج از اف‌ای‌تی‌اف معامله می‌کنیم را می‌بندند. وی با تاکید بر لزوم فوریت پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف گفت: میزان فوریت تصویب اف‌ای‌تی‌اف به قدری است که اگر 6 سال پیش آن را تصویب می‌کردیم بهتر از 5 سال پیش بود؛ الان که فوریت آن به شدت زیاد شده است. زمانی ما فقط گفت‌وگو می‌کردیم، زمانی وارد لیست خاکستری شدیم اما الان دو سال است که ما در لیست سیاه هستیم. دیگر هیچ معامله‌ای با ما نمی شود مگر اینکه عضو اف‌ای‌تی‌اف شویم.