سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه تامین برق با اولویت کشور انجام می‌شود، گفت: انفجار خط انتقال در عراق کار برق رسانی را مختل کرده است.

«مصطفی رجبی مشهدی» افزود: اکنون به دلیل نیاز شدید داخل به تامین برق اولویت با برآورده کردن نیاز داخلی است.

وی ادامه داد: تبادل برق کشورمان با کشور‌های همسایه از زمان اوج یافتن مصرف داخلی به شدت کاهش یافته تا بتوان نیاز‌های خودمان را تامین کنیم.

سخنگوی صنعت برق گفت: در این زمینه حتی برای واردات برق از برخی کشور‌های همسایه نیز از جمله جمهوری آذربایجان اقدام شده است.

رجبی مشهدی گفت: در عین حال انتقال برق از طریق دکلی که در اثر عملیات گروه‌های تروریستی عراق منفجرشده قطع شده و امکان انتفال از آن میسر نیست.

وی گفت: این حادثه در خاک عراق رخ داده و باتوجه به اینکه خارج از مرز ایران بوده هیچ آسیبی به تاسیسات ایرانی وارد نکرده است. سخنگوی صنعت برق ادامه داد: برآورد خسارت با طرف عراقی بوده و تعمیر و برقراری مجدد خط به عهده خودشان است. یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین روز گذشته از انفجار ۹ دکل برق به دست گروهی تروریستی خبر داد؛ اقدامی که بخش‌های وسیعی از سه استان صلاح الدین، کرکوک ونینوا را در تاریکی فرو برد.

ایرنا در بیست و ششم خرداد ماه گزارش داد: گروه تروریستی داعش خط راهبردی انتقال برق ایران به عراق را در شمال شرقی دیاله هدف قرار داده و منفجر کرده است.محمد العزاوی فرمانده بسیج عشایری عراق افزود: اقدام تروریستی داعش منجر به قطع برق وارداتی عراق از ایران شد. احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق نیز در این باره گفت: خط انتقال برق ایران به استان دیالی با انفجار بر اثر بمب‌های کار گذاشته شده از کار افتاد.

وی ادامه داد: این انفجار علاوه بر از کار انداختن این خط انتقال، ۴۰۰ مگاوات برق به این استان خسارت زد و تیم وزارت برق عراق با حمایت نیروهای امنیتی در حال حاضر در تلاشند این خسارت، جبران و خط برق فعالیت خود را بازیابد.