وزیر نیرو گفت: طبق گزارش‌های مراکز جهانی، ۱۰درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها در جهان مربوط به ایران است یعنی حداقل ۲۰۰۰ مگاوات توان برق صرف رمزارزها می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا اردکانیان روز گذشته برای ارائه گزارشی از علل خاموشی‌های اخیر در صحن مجلس حضور یافت.

وی گفت: انصافاً یکی از بهترین بودجه‌ها برای صنعت آب و برق، بودجه ۱۴۰۰ است نه صرفاً برای منابع مالی که برای صنعت آب و برق پیش‌بینی شده، بلکه به دلیل راهگشایی‌ها و گره‌گشایی‌هایی که برای مشکلات مزمن این صنعت به ویژه صنعت برق صورت گرفته است.

اردکانیان افزود: سال آبی ۱۴۰۰ یکی از خشک‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر است. زمانی که در آبان ۹۶ کار خود را آغاز کردم، سال آبی ۹۷ نیز یکی از خشک‌ترین سال‌ها بود. حجم مفید سدها به نسبت سال گذشته ۵۰درصد کاهش یافته که موجب کاهش ۳۵۰۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق شده است.

وی با اشاره به گرمای زودرس در سال ۱۴۰۰، گفت: این امر موجب شد هم دستگاه‌های سرمایشی زودتر به کار بیفتند و هم توان خروجی نیروگاه‌ها کمتر شود، به نحوی که در روز ۲۹ اردیبهشت به موج مصرف ۵۳هزار و ۸۰۰ مگاوات رسیدیم. این اوج مصرف در سال ۹۸، اول تیرماه بود.

وزیر نیرو تأکید کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۲.۵درصد مصرف انرژی روزانه نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

اردکانیان با بیان اینکه رمزارزها عاملی غیرقابل پیش‌بینی در مورد افزایش مصرف برق است، افزود: رمزارزها درواقع صادرات انرژی انجام می‌دهند. اگر استخراج‌گر رمزارز، با مجوز این کار را انجام می‌دهد، با مجوز قانونی انرژی صادر می‌کند و اگر بدون مجوز و پنهان کار می‌کند، صادرات انرژی را به شکل پنهانی و غیرقانونی انجام می‌دهد.

وی اظهار داشت: وقتی تولید رمزارز به صورت پنهانی انجام می‌شود، مصرف انرژی‌اش به مراتب بیشتر است زیرا برای خنک کردن آن مجموعه باید دستگاه سرمایشی بیشتری استفاده کند.

وزیر نیرو افزود: با کمک نیروی انتظامی، سیر کشف دستگاه‌های رمزارز غیرقانونی رو به افزایش بوده و در فروردین ۲۶۶۱ مرکز غیرقانونی تولید رمزارز شناسایی و ۱۷۵هزار دستگاه ضبط شده‌اند.

اردکانیان اظهار داشت: طبق گزارش‌های مراکز جهانی، ۱۰درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها در جهان مربوط به ایران است یعنی حداقل ۲۰۰۰ مگاوات توان برق صرف رمزارزها می‌شود، درحالی‌که کسانی که مجوز قانونی رمزارز گرفته‌اند، حدود ۳۲۱مگاوات مصرف دارند.

وی ادامه داد: جمع‌بندی شورای امنیت کشور و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی معطوف به این نکته است که افزایش دما و رمزارزها، علت اصلی قطعی‌های اخیر برق هستند.

وزیر نیرو افزود: امسال رشد مصرف ما ۱۹درصد و اوج مصرف ۵۴هزار مگاوات است که ۹درصد آن مربوط به دستگاه‌های سرمایشی، ۲۰۰۰ مگاوات مربوط به دستگاه‌های رمزارز و ۲۰۰۰ مگاوات هم مربوط به رشد مصرف در صنایع بزرگ است.

اردکانیان گفت: خشکسالی همچنین موجب شده که کشاورزان زودتر به استفاده از چاه‌های کشاورزی روی بیاورند.

وی تأکید کرد: هر سال از آخر شهریور به مرور واحدهای نیروگاهی برای تعمیرات فرستاده می‌شوند که تا پایان خرداد ماه برمی‌گردند. در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳هزار مگاوات در تعمیرات بوده است. سرعت بیشتری به موضوع تعمیرات دادیم. هر چند زمستان گذشته به دلیل کمبود گاز دیرتر واحدها را برای تعمیرات فرستادیم.

وزیر نیرو در ادامه تصریح کرد: حدود سه هفته پیش ۶ جوان ارزنده جان خود را در صنعت برق تقدیم کردند چرا که تأمین برق به لحاظ فکری و تربیتی، حیثیتی است تا حتی به یک هموطن روستایی، یک ساعت زودتر برق برسد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه اگر کار شبانه‌روزی صنعتگران برق نبود، مشکل فعلی سال‌ها پیش گریبانگیر ما می‌شد، اظهار کرد: در سایر کشورها هر ۱۰سال صنعت برق دچار فروپاشی می‌شود اما در ایران ۱۷ سال است که توانسته‌ایم با مدیریت مانع این اتفاق شویم.

وی با تأکید بر عدم تأثیر پیمان پاریس در محدودیت‌های انرژی عنوان کرد: تقاضا می‌کنم اگر حتی یک دستور از هر نوع به وزارت نیرو در این خصوص صادر شده که محدودیتی به واسطه پیمان پاریس ایجاد کرده‌ایم، به من نشان دهید چرا که ما نیروگاه‌ساز هستیم و ۹۰درصد نیروگاه‌ها حرارتی هستند لذا با اطلاعات ناقص باعث مخدوش شدن افکار عمومی نشویم.

اردکانیان در پاسخ به این سوال که چرا وقتی خودمان مشکل برق داریم، اقدام به صادرات آن می‌کنیم، گفت: این سوال از منظر عامه مردم سوال حقی است که باید در پاسخ بگویم اولاً صنعت گسترده برق با هزاران کیلومتر خطوط انتقال و تجهیزات متعدد سهمیه بودجه ارزی ندارد و متکی به صادرات است.

وزیر نیرو ادامه داد: بخش خصوصی نیز با وزارت نیرو قرارداد دارد و از صندوق توسعه وام می‌گیرد که باید بازپرداخت آن را به صورت ارزی صورت دهد چون بسیاری از قراردادهای برق ارزی هستند این در حالی است که صادرات منهای واردات است و صادرات خالص ما در صنعت برقی که ۸۵هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد، دارای صادرات خالص تنها ۵۰۰ مگاوات است لذا نه تنها صادراتی نداریم بلکه برق هم وارد می‌کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با تأکید بر نظام‌مند شدن ماینرها از سوی مجلس عنوان کرد: باید برای فعالیت‌های غیرقانونی در این حوزه مجازات تعیین شود. هر یک بیت‌کوین ۳۰۰هزار مگاوات ساعت انرژی لازم دارد یعنی باید برق یک شبانه روز ۳۰هزار مسکن را قطع کنیم تا یک بیت‌ کوین تولید شود که قطعاً درآمد ارزی نیز خواهد داشت اما ۳۲۱ مگاوات مقدار مجاز است.

وی با اشاره به اظهارات معاون صمت عنوان کرد: تاکنون دو هزار نفر برای ماینینگ مراجعه کرده‌اند که تنها ۹۹ نفر پرونده تشکیل داده‌اند لذا این صنعت نیازمند نظام‌مند شدن است تا در شرایط کرونا و گرما شاهد قطعی برق نباشیم.

اردکانیان با اشاره به برخی مطالب مطرح شده در حوزه انرژی اتمی عنوان کرد: بنده به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و روسیه آخر هفته قرار است بحث نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی هرمزگان را نهایی کنیم و این یکی از فعالیت‌های شاخص این دولت است که توانسته است وام دولتی از فدراسیون روسیه دریافت و عملیاتی کند لذا پیگیر بحث واحد دوم و سوم هم هستیم که در سال‌های ۱۴۰۴ و ۱۴۰۶ به مدار می‌آید.

وزیر نیرو در پایان با بیان اینکه باید مسأله قیمت برق را حل کنیم، گفت: این به این معنا نیست که بخش خانگی شامل افزایش قیمت برق شود بلکه منظور برق صنعتی است که در سال ۹۰ میزان آن یک سوم یعنی ۳۳درصد برق جهانی بود و در سال ۹۹ به ۴درصد رسیده بود که باید توجه داشت وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند دو اتفاق متضاد می‌افتد؛ بخش صادرات صنایع فلزی خوشحال می‌شوند و سرمایه‌گذار که وام از صندوق توسعه دریافت کرده و باید به صورت ارزی بازپرداخت کند، دغدغه‌مند می‌شود لذا باید قیمت صنعت برق برطرف شود تا این صنعت پایدار باشد که البته طلیعه آن در بودجه ۱۴۰۰ نشان داده شد.