تحلیلگران ژئوپلیتیکی واشنگتن به میزان فزایندهای انتظار دارند آمریکا و ایران تا پایان ماه میلادی جاری به توافقی برسند که به رفع تحریم‌ها علیه نفت، پتروشیمی، کشتیرانی و سایر بخش‌های کلیدی تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ منتهی می‌شود.

به گزارش ایسنا، این تحلیل‎گران پیشبینی می‌کنند خریداران نفت اروپایی و آسیایی زمانی که توافق برجام اعلام شود، مذاکره برای خرید از ایران را آغاز خواهند کرد اما احتمالا منتظر رفع کامل تحریم‌ها از سوی دولت بایدن می‌شوند تا خریدشان را شروع کنند.

تحلیلگران پیش بینی کردند ایران می‌تواند تولید نفت را تا سال میلادی آینده به حدود ۳.۹ میلیون بشکه در روز که سطح پیش از تحریمها بود، برگرداند. طبق جدیدترین نظرسنجی اوپک پلاس «اس اند پی گلوبال پلاتس»، ایران در مارس ۲.۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد.

مذاکرات غیرمستقیم میان آمریکا و ایران که اوایل آوریل در وین آغاز شد، چشم‌انداز رسیدن به چارچوبی برای بازگشت دوباره به توافق ۲۰۱۵ برجام را به وجود آورده است. فرناندو فرریررا، مدیر سرویس ریسک ژئوپلیتیکی گروه راپیدان انرژی در این باره گفت: پیشرفت در وین آهسته اما مستمر بوده است. ما انعطاف‌پذیری دو طرف مذاکره را مشاهده کردیم چرا که بایدن تمایل دارد سریع حرکت کند و تهران می‌داند که بعضی تحریمها باقی خواهند ماند.

گاه‌شمار پرشتاب رفع تحریم‌ها و صادرات ایران

اش سینگ، مدیر تحلیل عرضه و تولید «اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس» در این باره گفت: انتظار می‌رود توافقی تا پایان ماه مه آماده شود که شامل معافیت از تحریمها برای فروش ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت باشد و پس از آن معافیت کامل از تحریم‌های نفتی تا پایان سپتامبر اعلام می‌شود. این گاه شمار در مقایسه با دورنمایی که ماه گذشته از توافق احتمالی در اوت و رفع تحریمها تا پایان سال ارائه شد، سرعت بیشتری پیدا کرده است.

پلاتس آنالیتیکس پیش بینی می‌کند صادرات نفت خام و میعانات ایران تا ژانویه سال ۲۰۲۲ به ۱.۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد که بالاتر از ۸۲۵ هزار بشکه در روز در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ و ۴۲۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

گروه راپیدان انرژی احتمال توافق تا اواسط یا اواخر ماه مه و دو تا سه ماه زمان برای اجرایی شدن آن را ۸۰ درصد پیشبینی می‌کند و انتظار دارد عمده صادرات نفت ایران در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ احیا شده و به ظرفیت تولید ۳.۵ میلیون بشکه در روز تا پایان سال نزدیک شود.

فرریرا انتظار دارد خریداران نفت اروپایی و آسیایی مذاکرات برای تحویل محموله‌های ایران را بمحض این که نقشه راه توافق در ماه میلادی جاری اعلام شود، آغاز کنند اما تا زمانی که آمریکا رسما به تحریمها علیه ایران پایان دهد، خویشتن‌دار می‌مانند.  وی پیشبینی کرد صادرات نفت ایران تا زمانی که آمریکا به برجام برگردد، یک تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز خواهد ماند. وی گفت: انتظار نداریم مانع غیرقابل عبوری برای رسیدن به توافق مشاهده کنیم. هنری روم، تحلیلگر ارشد گروه اوراسیا پیش‌بینی کرد تحریمهای نفتی تا زمانی که ایران به طور کامل تعهدات برجامی را ازسرنگیرد، به طور کامل لغو نخواهد شد و دستکم دو ماه زمان خواهد برد تا ایران پس از توافق به تعهداتش برگردد. وی برآورد کرد ایران قادر خواهد بود صادراتش را به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد وبخشی از ۷۰ میلیون بشکه ذخایر شناور خود را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ یا سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ صادر کند. ایران سپس تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ یا سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ به تولید ۳.۸ میلیون بشکه در روز نفت بازخواهد گشت. روم اظهار کرد: تحت سناریوی سریع‌تری که در آن آمریکا و ایران رسما تا ژوییه به برجام برمی‌گردند، ایران می‌تواند افزایش تولید را آغاز کند و سه ماهه زودتر از زمان برآورد شده در سناریوی مقدماتی به سطح تولید پیش از تحریمها برمی‌گردد.