هر چند تامین کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان در دستورکار مراجع ذیربط قرار دارد، اما عضو هیات رییسه اتحادیه بنکداران می‎گوید در بازار عمده‌فروشی با گرانفروشی و نه کمبود روبرو هستیم.

به گزارش ایرنا، ماه رمضان به عنوان ماه میهمانی خدا به غیر از تسهیل شرایط برای روزه داری، تامین و توزیع مناسب کالاهای اساسی و مصرفی مردم بیش از هر اخبار دیگری مورد اهمیت قرار می گیرد و به همین دلیل از ماه های قبل از ورود به رمضان برنامه ریزی در این زمینه اولویت دولت و نهادها و مسئولان مربوطه قرار می گیرد تا در عرضه اقلام مورد نیاز مشکلی وجود نداشته باشد. برای رمضان امسال نیز بر اساس اخبار اعلام شده از بهمن ماه سال ۹۹ برنامه ریزی ها در این زمینه آغاز و در هفته منتهی به این ماه کالا به مراکز استان ها عرضه شده است.

در همین راستا «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در جلسه ستاد تنظیم بازار حضور پیدا کرد و با اشاره به افزایش تقاضای برخی کالاها در ماه رمضان، گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که به میزان لازم کالاهای مورد نیاز تولید و ذخیره‌سازی شده است و براساس پیش بینی‌ها مشکلی در این ماه وجود نخواهد داشت. با توجه به تاکید مقامات دولتی و افزایش درخواست کالاها در ماه رمضان شرکت بازرگانی دولتی ایران از توزیع ٢٤٠ هزار تُن از سه نوع کالای برنج، شکر و روغن برای تنظیم بازار در این ایام شامل ۳۰ هزار تن برنج، ۳۰ هزار تن شکر و ۱۸۰ هزار تن روغن خبر داد.

آخرین قیمت‌ها در بنکداری‌ها

در همین راستا، «قاسمعلی حسنی» عضو هیات رییسه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه نرخ خرما و حبوبات نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: قیمت برنج به ازای هر کیلوگرم یک هزار تومان رشد را تجربه کرد اما شکر و چای در نرخ عرضه ثبات داشته اند.

وی با اشاره به مشکلات در حوزه عرضه روغن نیز گفت: این کالا هر ماه در ۲ نوبت تنها ۲ کارتن در دسترس بنکداران قرار می‌گیرد و به همین دلیل شاهد گرانفروشی حدود ۵۰ درصدی در بازار این محصول هستیم. وی پیش تر در مورد سایر اقلام نیز تاکید کر با مشکل گرانفروشی و نه کمبود روبرو هستیم . «عباس تابش» رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار کشور بعد از ارائه گزارش‌هایی درباره وضعیت بازار اقلام پرمصرف در سبد خانوار، اعلام کرد که ۶۷ قلم از ۱۰۰ قلم کالای رصد شده با کاهش یا ثبات قیمت همراه بودند. قیمت برنج وارداتی هندی و تایلندی توزیع شده را به ترتیب با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: شکر با قیمت هشت‌هزار و ۷۰۰ تومان برای بسته‌های یک کیلوگرمی، گوشت قرمز منجمد با قیمت ۸۰ هزار تومان عرضه شده است.

نرخ مصوب آش و حلیم اعلام شد

نرخ مصوب آش و حلیم نیز از سوی اتحادیه کبابی، حلیم و پزندگان غذای سنتی تهران اعلام شد که بر اساس آن قیمت هر کیلوگرم حلیم ساده ۴۱ هزار تومان و با مخلفات شامل دارچین، کنجد، نارگیل و روغن حیوانی ۴۵هزار تومان تعیین شد.

قیمت هر کیلوگرم آش شله قلم کار ساده نیز ۴۱ هزار تومان و با مخلفات ۴۵ هزار تومان و هر کیلوگرم آش رشته ساده ۴۰ هزار تومان و با مخلفات ۴۵ هزار تومان اعلام شد.