در حالی که چند روز بیشتر تا پایان سال باقی نمانده است، هنوز شاهد نابسامانی در بازار کالاهای مورد نیاز شب عید هستیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با نزدیک شدن به سال نو قیمت تمامی اقلام اساسی سبد خانوار با جهش چشمگیری در بازار روبرو شده که این موضوع  افت شدید تقاضا از سوی دهک های ضعیف و متوسط جامعه را به همراه داشته است چرا که درآمدها هیچ گونه سنخیتی با این گرانی ها ندارد.

رصدها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت گوشت، مرغ، روغن، میوه و آجیل و خشکبار و دیگر مایحتاج خانوار نسبت به ماه های اخیر رشد چشمگیری داشته است به طوریکه خانوارها برای تامین اقلام مورد نیاز با نرخ دولتی مجبورند ساعت ها در صف های طولانی در شرایط کرونایی بایستند، درحالیکه با وعده مسئولان تنظیم بازار مبنی بر فراوانی‌کالا و ثبات قیمت ها، انتظار آحاد جامعه بر آن بود تا کالاهای اساسی در دسترس باشد.

بررسی های میدانی نشان می دهد که  هر کیلو گوشت گوسفند با قیمت ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، مرغ ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان، سینه مرغ ۵۵ هزار تومان، فیله مرغ ۶۵ هزار تومان، قزل آلا ۵۵ هزار تومان، سالمون نروژ ۴۰۰ هزار تومان، شیر جنوب ۱۵۰ هزار تومان، حلوای سیاه ۱۱۰ هزار تومان، شوریده بندر ۱۲۰ هزار تومان و ماهی سفید پرورشی ۶۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود که نسبت به ماه های اخیر رشد چندبرابری داشته و این امر نشان می دهد ورود پشتیبانی امور دام در خصوص گوشت و مرغ به بازار هم تاثیری نداشته است.

ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که قیمت میوه به عنوان دیگر اقلام ضروری خانوار در شب عید دچار نوساناتی شده است که هر یک از فروشندگان دلایل خاص خود را برای این گرانی‌ها مطرح می‌کنند، درحالیکه مسئولان وزارت جهاد بارها اعلام کرده بودند که با وجود شرایط مساعد تولید و ذخایر مناسب در سردخانه ها، کمبودی در توزیع نداریم ، با این وجود جای این سوال است که علت گرانی و اختلاف قیمت از مغازه‌ای به مغازه دیگر چیست و به چه علت قیمت سیب و پرتقال با نرخ مصوب تنظیم بازار اختلاف چشمگیری دارد؟

بازار اقلام اساسی تعریفی ندارد

قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی رونقی ندارد، اظهار کرد: رصدها از بازار نشان می دهد که جنب و جوش سال های قبل در بازار نیست و فروش اقلام نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در تامین اقلام مشکلی وجود ندارد، افزود: علی رغم فراوانی کالا، مشکلاتی در توزیع برخی اقلام همچون روغن وجود دارد و به عبارتی سودجویی در نظام‌ توزیع منجر به نابسامانی بازار روغن شده است.

حسنی ادامه داد: بازار اقلام اساسی در سال آتی به سیاست دولت بستگی دارد به طوریکه با گشایش بازار ارز، قیمت اقلام کاهش می‌یابد.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه تقاضا برای خرید نسبت به سال قبل ۳۵ درصد کاهش یافته است، بیان کرد: با توجه به افزایش چندین باره قیمت از سوی تولیدکنندگان و سودهای کاذب و گرانفروشی فروشندگان، خانوارها رغبتی به خرید و دپو در منازل خود نداشتند که امیدواریم سال آینده دولت ارز ترجیحی یا نیما به واردات کالا اختصاص ندهد و بگذارد بر مبنای بازار آزاد رقابت ایجاد شود و بازار بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

عرضه مرغ تنظیم بازار کافی نیست

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در گفت و گو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به اینکه عرضه مرغ تنظیم بازار به میزان کافی نیست، اظهار کرد: تاکنون پشتیبانی امور دام نتوانسته به میزان نیاز مرغ با نرخ مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان را تامین کند.

یوسف خانی در واکنش به عرضه مشتقات مرغ با نرخ بالای ۵۰ هزار تومان در بازار بیان کرد: مشتقات مرغ بر مبنای قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان باید در بازار عرضه شود.

یوسف خانی نرخ هر کیلو شیرجنوب را ۱۳۰ هزار تومان، کپور ۳۵ هزار تومان، قزل آلا ۴۶ هزار تومان، شیرنیزه ای ۶۰ هزار تومان، تیلاپیا ۱۲۰ هزار تومان، سفید پرورشی ۴۰ هزار تومان، آزاد دزفولی ۲۵ هزار تومان، هامور جنوب ۱۰۰ هزار تومان، حلوای سیاه ۹۰ هزار تومان، شوریده بندر ۱۰۰ هزار تومان، راشگو جنوب ۱۶۰ هزار تومان، سرخو ۱۰۰ هزار تومان، سالمون نروژ ۳۶۰ هزار تومان، سنگسر طلایی ۷۰ هزار تومان و سنگسر شهری ۶۰ هزار تومان اعلام کرد.

نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوساله ۱۰۰ هزار تومان

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام از انباشت دام در واحدهای دامداری خبر داد و گفت: با وجود انباشت دام در واحدهای دامداری و کاهش مصرف، قیمت گوشت جهش چشمگیری داشته است، درحالیکه این نرخ ها به هیچ عنوان منطقی نیست‌.

وی قیمت کنونی هر کیلو دام سنگین را ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان و دام سبک را ۴۶ تا ۴۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به قیمت خرید دام از دامدار، نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان و گوشت گوساله ۱۰۰ هزار تومان است که متاسفانه با نرخ های بالاتری بدست مصرف‌کننده می رسد.