انتخاب- خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی و با استناد به سخنان چند مقام تجارت خارجی هند نوشت که به دلیل کاهش اندوخته روپیه ایران، شرکت‌ها و بازرگانان هندی حاضر نیستند برای صادرات مواد غذایی مثل شکر، برنج و چای با ایران قراردادهای جدید امضا کنند.

خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی و با استناد به سخنان چند مقام تجارت خارجی هند نوشت که به دلیل کاهش اندوخته روپیه ایران، شرکت‌ها و بازرگانان هندی حاضر نیستند برای صادرات مواد غذایی مثل شکر، برنج و چای با ایران قراردادهای جدید امضا کنند.

مدیر یک شرکت تجاری بین‌المللی در شهر بمبئی گفت: «بازرگانان هندی به دلیل تاخیر چند ماهه در پرداخت‌ها، از معامله با ایران امتناع می‌کنند.»

او افزود: حجم روپیه ایران در دو بانک هندی که از سوی دولت برای انجام این معاملات تعیین شده‌اند به شدت کاهش یافته و صادرکنندگان هندی اطمینان ندارند که مبلغ قراردادهای جدید به موقع پرداخت شود.

با ممنوع شدن معاملات نفتی ایران با دلار به دلیل تحریم‌های آمریکا، دهلی‌نو و تهران توافق کردند که صادرات نفت ایران به هند به صورت روپیه محاسبه شود و ایران در ازای صادرات نفت، اقلام کشاورزی و موادغذایی از این کشور وارد کند. ولی دولت هند در ماه مه ۲۰۱۹ و پس از پایان دوره معافیت از تحریم‌های آمریکا خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

منابع مطلع از تجارت خارجی هند می‌گویند پس از ۲۲ ماه توقف صادرات نفت ایران به هند، ذخیره روپیه ایران در بانک‌های آن کشور به شدت کاهش یافته است.

مدیر ارشد بانک توسعه صنعتی هند، یکی از بانک‌های مجاز برای معامله با ایران، به خبرگزاری رویترز گفت: «به دلیل توقف معاملات نفتی، ذخیره روپیه ایران به شدت کاهش یافته و به زودی تمام خواهد شد.»

ویجای ستیا، تاجر برنج و رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان برنج هند، نیز گفت: «صادرکنندگان برنج در مورد وضعیت فعلی پرداخت‌ها نگرانند. سال گذشته دریافت پول معاملات با ایران تاخیر زیادی داشت و تجار برنج شش ماه پس از انتقال محموله پول خود را دریافت کردند.»

خبرگزاری رویترز می‌افزاید که در سال‌های اخیر اقلام اصلی واردات ایران از هند برنج، شکر، چای، دانه سویا و دارو بوده است.

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ ایران حدود ۷۰۰ هزار تن برنج باسماتی از هند وارد کرد ولی به گفته ویجای ستیا، این رقم در سال جاری میلادی به شدت کاهش یافته است.

آمارهای تجارت خارجی هند نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ ایران بزرگترین خریدار برنج باسماتی و شکر هند بوده است. کارشناسان تجارت بین‌المللی تخمین می‌زنند ایران بیش از یک سوم برنج و شکر مورد نیاز خود را وارد می‌کند.

بانک مرکزی و وزارت بازرگانی ایران حاضر نشدند در مورد این موضوع اظهار نظر کنند.

یک مقام ایرانی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود به خبرگزاری رویترز گفت: «ما برای حل مشکل پرداخت‌ها با دولت هند و تجاری آن کشور در حال مذاکره هستیم و معتقدیم که این مسئله به زودی حل خواهد شد. دلیل اصلی تاخیر در پرداخت‌ها، تحریم‌های آمریکاست.»