وزیر نفت با بیان اینکه انتخابات نزدیک است، گفت: به وزارت نفت فحش می‌دهند که برای خود افتخار کسب کنند، اگر بحث تخصصی و مدیریتی کنیم مشخص می‌شود که کارهای آنها نه تنها افتخار نبوده بلکه خطا بوده است.

به گزارش ایرنا، «بیژن زنگنه» امروز در مراسم بهره‌برداری از سه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی و طرح‌های ذخیره سازی، با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، افزود:‌ پیروزی هزار پدر دارد و شکست، یتیم است. تصمیمات ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سال ۸۲ آغاز شد و دولت‌های بعدی نیز در حد توان و مدیریت خود آن را پیش بردند و ما نیز به همان میزان قدردان زحمات آنها هستیم.

وی ادامه داد: در این میان، هر کس می‌خواهد دستاوردها را به اسم خود به ثبت در بیاورد. پالایشگاه ستاره خلیج فارس واحدهای فرآیندی در نیمه سال ۹۲ حدود ۴۰ درصد پیشرفت داشتند.  

وزیر نفت افزود: من همواره معتقد بودم یکی از طرح هایی که باید در مدیریت پروژه درس داد طرح نیروگاه شهید رجایی بود که به واسطه بی نظمی مدیریتی برای اتمام کار، تصمیم گرفتیم شرکت های پیمانکار عمومی راه‌اندازی شود، اما وقتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را دیدم، نیروگاه شهید رجایی در برابرش هیچ بود. در زمینه اغتشاش مدیریتی بدتر از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ابتدای دولت تدبیر و امید طرحی ندیدم.

وی تاکید کرد: این پروژه ابتدا با روش خوبی شروع شده بود اما در دو مرحله قراردادها و انتقال قراردادها به سمتی رفته بود که باید در دانشگاه ها برای پرهیز از این اقدامات تدریس کنیم. این اغتشاش مدیریت آنچنان زیاد بود که سردار عبداللهی که فرمانده قرارگاه بود تعریف می کرد که در جریان بازدید یکی از سرداران سپاه پرسیده بود که آیا اینجا داعش حمله کرده است؟

زنگنه با اشاره به اینکه از این واحد بهم ریخته با مدیریت درست به سمتی رفتیم که بنزین تولید شد، گفت: در این پالایشگاه همه نوع کار شده بود اما «واحد فرآیندی» ساخته نشده بود. در این دولت مسئولان پالایش و پخش هر هفته سفر کردند و رفتند البته منتی نداشتیم چون وظیفه ما بوده است اما باید تاکید کنم  آنچه که به ما رسید نه تنها پیشرفت کم بلکه یک پروژه مغشوش بود.

وی با تاکید بر اینکه فکر و تدبیر مدیران کار را به نتیجه می رساند، ادامه داد: متشکرم از کسانی که زحمت کشیدند اما نباید تک‌خوری کنند. زنگنه تصریح کرد: دلیل اینکه حرف نمی‌زنیم این نیست که زبان نداریم بلکه این است که وقت نداریم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در تامین به موقع نیازهای مردم نقش اساسی دارد، ادامه داد: ایران اکنون ۱۳ هزار کیلومتر خطوط انتقال نفت و فرآورده دارد.

زنگنه با بیان اینکه از ۱.۵ میلیون بشکه از ظرفیت پالایشی کشور صرف مصارف داخلی می شود، افزود: ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه نیز صادر می‌شود.