یک تحلیلگر ارشد بازار انرژی گفت: شرایط کنونی روی کار آمدن بایدن برای ما فرصتی است که بتوانیم بهترین بهره‌برداری را داشته باشیم که تولید نفت‌مان ارزان تمام شود و انگیزه خوبی برای بازگشت شرکت‌های نفتی برای سرمایه‌گذاری در ایران فراهم شود.

سیدمهدی حسینی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تغییر رویکرد احتمالی دولت جدید امریکا نسبت به عربستان و تاثیر آن بر بازار انرژی اظهار داشت: نباید تصور کنیم امریکا سیاست منطقه‌ای خود را زیر و رو و به کلی عوض می‌کند. ممکن است در روش‌های بسیار تند، صریح و واضح ترامپ مانند اینکه گفته بود عربستان گاو شیرده است و ما باید برای رونق صنایع اسلحه‌سازی با این کشور  همراه باشیم تا سلاح‌هایمان را بفروشیم، تا حدی تعدیل ایجاد شود.

وی افزود:  به اعتقاد ترامپ، هر دو کشور در زمینه انرژی تولیدکننده بزرگ نفت هستند پس می‌توانند با هم بازار را کنترل کنند. علاوه بر آن عربستان یکسری فالوور مثل امارات، کویت و قطر دارد که به لحاظ سیاسی و منطقه‌ای از اهمیت برخوردارند. ترامپ در مقطعی ظرفیت تولید نفت خود را به 14 میلیون بشکه در روز رساند، این رقم همراه با ظرفیت تولید 10 میلیون بشکه‌ای عربستان معادل همه تولید اعضای اوپک است بنابراین می‌توانند بازار را کنترل کنند.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی خاطرنشان کرد: امروز ممکن است سیاست منطقه‌ای و انرژی دو کشور با آن تندی و صراحت زمان ترامپ ادامه پیدا نکند اما در عین حال نباید تصور کنیم ایالات متحده‌یِ امروز دوستان عرب خود را که اکنون به اسرائیلی که خط قرمز امریکا است نزدیک شده‌اند، کنار بگذارد.

وی تاکید کرد: صرفنظر از اینکه دولتی دموکرات و یا جمهوری‌خواه در امریکا بر سر کار باشد، قطعا کشورهای عربی مثل امارات، بحرین، سودان، عربستان، ترکیه و یا آذربایجان را که اکنون به صورت آشکار و پنهان با اسرائیل در یک خط قرار دارند، کنار نمی‌گذارد تا به ایرانی که می‌گوید اسرائیل باید از بین برود بچسبد.

حسینی با بیان اینکه ما راه سختی داریم تا بتوانیم مسائل‌مان را با امریکا به جایی برسانیم که منافع ملی‌مان هم حفظ شود، گفت: صرفنظر از روابط سیاسی کشورهای منطقه؛ اِلِمان‌های دیگری نیز بر بازار انرژی تاثیرگذار است و مهم‌تر از همه ثبات عرضه و تقاضا و سیاست‌هایی است که این دو را مدیریت می‌کند.