قیمت دلار در حالی دیروز را با کاهشی بیش از هزار و ۵۰۰ تومان به پایان برد و ۶ درصد از ارزش خود را از دست داد که معامله‌گران در چهارراه استانبول چشم انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی در روزهای آینده نشسته‌اند.

به گزارش ایرنا، قیمت دلار در بازارهای ایران بعد از چند هفته پرنوسان سرانجام شیب نزولی به خود گرفت تا آنجا که دلالان میدان فردوسی نیز از خرید دلار دست کشیدند و بیشتر افراد در این بازار با توجه به چشم‌انداز کاهش قیمت، فروشنده شدند.

این در شرایطی است که تنها چند هفته گذشته بود که مردم برای خرید دلار در جلو صرافی‌ها صف می‌کشیدند و بازارساز نیز برای کنترل قیمت‌ها ناگزیر به تزریق ارز در بازار بود.

حالا اما امید به گشایش‌های اقتصادی با توجه به کاهش ریسک‌های سیاسی بین‌المللی، همه را فروشنده کرده است آنهم در بازاری که خریدار ندارد. همین موضوع باعث شده تا چهارراه استانبول تا میدان فردوسی که تا چند روز پیش کارزار معاملات دلار بود حالا به یکی از خلوت‌ترین بازارهای تهران تبدیل شود.

در این میان نقش بانک مرکزی نیز بی‌تاثیر نبوده و بازارساز از هفته گذشته و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، با تامین ارز برای تقاضای واقعی، شیب قیمت دلار و به دنبال آن سایر ارزها را کاهشی کرد تا با تکیه بر فاکتورهای سیاسی، افت قیمت‌ها در بازار دلار را ادامه‌دار کند.

نتیجه این اقدامات دیروز در بازار به شکل محسوسی قابل‌مشاهده بود. صرافی‌ها از مشتری خالی بودند و تابلوها نیز با تغییر قیمت لحظه‌ای روشن و خاموش می‌شدند.  در این میان اما چشم‌های نگرانی نیز بود که بر اعداد تابلوی صرافی‌ها میخکوب می‌شد زیرا دلاری که با قیمت‌های بالای ۲۸ هزار تومان در روز چهارشنبه به کار خود پایان داده بود دیروز و در ابتدای معاملات به کانال ۲۵ هزار تومانی سقوط کرد.

اما این تمام ماجرا نبود. قیمت دلار به این کاهش رضایت نداد و میانه‌های روز بود که قیمت‌ها به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

کاهش پرشتاب قیمت‌ها در یک روز باعث شد تا دلار ۶ درصد از ارزش خود را از دست بدهد و همین موضوع نگرانی دلالان نسبت به کاهش قیمت دلار را بیشتر کرد تا آنجا که اغلب آنها در انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی در صورت مشخص شدن پیروز قطعی در انتخابات آمریکا هستند.

فارغ از نتایجی که تغییر ریاست جمهوری آمریکا در اقتصاد می‌تواند به دنبال داشته باشد؛ دیروز بیش از هر چیز جو روانی مثبت و امید به بهبود شرایط کاهش قیمت‌ها را رقم زد.

مشاهدات میدانی میدان فردوسی تا چهارراه استانبول نیز این مدعا را اثبات می‌کرد.

در این میان اما هستند افرادی که همچنان به دنبال بازارسازی برای مقاومت دلار در قیمت‌های بالاتر هستند. دلالانی که اگرچه نمی‌خرند اما اصرار دارند که صرافی‌ها دلار را ارزان خریداری می‌کنند. تا آنجا که برخی از دلالان قیمتی نزدیک به ۲۵ هزار تومان را برای خرید دلار پیشنهاد می‌دهند تا مانع از کاهش بیشت قیمت‌ها شوند.

دلار می‌ریزد

مرد میانسالی که در نزدیکی میدان فردوسی ایستاده و به هر رهگذری تاکید می‌کند که دلار را گران‌تر از صرافی‌ها می‌خرد.

وی مدام تکرار می‌کند که از پنج‌شنبه هفته قبل قیمت دلار شروع به ریختن کرد و اطمینان می‌دهد که تا بعد از ظهر بیشتر از این هم می‌ریزد. در این مورد همه حاضران میدان فردوسی هم نظرند. دلار می‌ریزد. پسر جوان دیگری که همزمان هم با تلفن صحبت و اعدادی را یادداشت می‌کند نیز در پاسخ به پیش‌بینی‌اش از آینده بازار دلار می‌گوید: قیمت دلار می‌ریزد. اگر ترامپ برنده می‌شد مطمئن باش دلار تا ۳۲ هزار تومن هم می‌رسید اما الان چهار، پنج هزار تومان دیگر هم ارزان می‌شود.