رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شورای‌عالی بورس در جلسه اخیر خود به‌منظور حمایت از بازار تصمیمات مهمی اتخاذ کرد.

به گزارش توسعه ایرانی، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس، در خصوص عرضه ای‌تی‌اف دوم دولت گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزهای لازم برای عرضه این صندوق را صادر کرده است و ‌طبق برنامه‌ریزی‌ها، عرضه به‌موقع انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عرضه این صندوق عمومی است و از طریق درگاه‌های بانکی و بازار سرمایه انجام می‌شود، ابراز داشت: افراد با کد ملی هم می‌توانند صندوق دارا دوم را که مشتمل بر سهام شرکت‌های پالایشی است، خریداری کنند. البته، تعیین قیمت واحدهای این صندوق توسط هیئت دولت در حال بررسی است.

قالیباف عرضه ای‌تی‌اف سوم را هم در دستور کار دانست و ادامه داد: البته درخواستی هنوز از سوی سازمان خصوصی‌سازی به سازمان در این زمینه ارسال نشده است، اما این موضوع در دست پیگیری است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار جلسه شورای‌عالی بورس را در راستای حمایت از بازار عنوان کرد و گفت: در مورد سهام عدالت در شورای‌عالی بورس بررسی‌هایی انجام و قرار شد از اعتبارات کافی برای خرید سهام عدالت استفاده شود. سهام عدالت جزو سهام مهم و شرکت‌های بزرگ بازار است، ضمن اینکه قرار شد معاملات سهام عدالت به‌طور بلوکی توسط کارگزاری‌ها و نهادهای مالی انجام شود، بنابراین این سهام دیگر به‌صورت کد در بورس معامله نمی‌شود.

قالیباف در خصوص شرایط منفی بازار طی چند روز اخیر اظهار کرد: وضعیت بازار همواره تابع عرضه و تقاضاست. سرمایه گذاران باید بدانند که همیشه بازار صعودی نیست، بلکه قیمت‌ها از متغیرهای ‌موجود و اخبار و واقعیت‌های روز تأثیر می‌گیرد و این بازار همواره با ریسک همراه است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: تصمیمات اخیر شامل بازگشت ساعت معاملات، افزایش حدنصاب در صندوق‌های با درآمد ثابت به 15 درصد و افزایش حد اعتباری کارگزاری‌ها با توجه به وضعیت‌ روز ‌و در جهت تقویت بخش تقاضا انجام شد. البته درحال بررسی برای افزایش و ارتقای سیستم معاملات و رفع کندی آن نیز هستیم.

وی همچنین اجرای سهام شناوری را مناسب دوران رونق دانست و عنوان کرد: در شرایط فعلی، عرضه‌ای در این راستا انجام نخواهد شد.

رییس سازمان بورس تصریح کرد: بازار سرمایه همچنان توانایی صعود دارد ولی هرچقدر این افزایش با شیب ملایمتری صورت بگیرد، مناسبتر است. در چند هفته گذشته با وجود ریزش در بازار متغیرهای بنیادی بازار تغییری نکرده است.

وی به سرمایه‌گذاران توصیه کرد: مازاد دارایی خود را به بازار وارد کنند. بازار سرمایه بازاری ‌است که سرمایه‌گذار باید در آن حوصله داشته باشد و صبر پیشه کند و در نظر داشته باشد که بازده‌ بازار سرمایه‌ در بلندمدت بیشتر از بازارهای دیگر است.

با 25 سال سابقه می‌گویم

بازدهی بورس در بلندمدت بالاست

شاهین چراغی عضو شورای‌عالی بورس هم گفت: در جلسه دیروز شورا تصمیمات خوبی گرفته و مقرر شد حقوقی‌ها که سهامدار عمده هستند، بازار را مورد حمایت قرار دهند.

شاهین چراغی با اشاره به جزییات جلسه دیروز شورای‌عالی بورس گفت: شورا به‌دقت تحولات بازار سرمایه را زیر نظر دارد و همچنان از سهامداران خرد حمایت خواهد کرد.

وی ادامه داد: به‌عنوان کارشناسی که بیش از 25 سال سابقه فعالیت در بازار سرمایه دارد، به سهامداران توصیه می‌کنم که نوسانات را جزو ذات بازار بدانند؛ سهامدارانی که فکر بلندمدت دارند و در بازار می‌مانند، بازدهی بسیار مناسبی کسب خواهند کرد.

عضو شورای‌عالی بورس با تأکید به اینکه با حجم نقدینگی فعلی در کشور، بهترین بازاری که می‌توان آسوده‌خاطر و در بلندمدت به آن فکر کرد، بازار سرمایه است، خاطرنشان کرد: مدل قیمت‌گذاری دارا دوم در دولت در دست بررسی است تا با جذابیت خوبی به مردم عرضه شود.

سلاح‌ورزی: بورس در روزهای اخیر ریزش نداشته، اصلاح شده است سلاح‌ورزی عضو شورای‌عالی بورس هم، از حمایت‌های هوشمند دولت از بازار سرمایه خبر داد و گفت: در جلسه‌ای که دیروز با حضور اعضا تشکیل شد، اعضای شورای‌عالی اظهار داشتند که اتفاقات چند روز اخیر در راستای اصلاح شاخص بوده است.

حسین سلاح‌ورزی اضافه کرد: نظر اعضای شورای‌عالی بورس به‌اتفاق آرا این بود که تحولات اخیر بازار سرمایه ایران به‌نوعی اصلاح معمول بوده که در ذات بازار سرمایه است و نمی‌توان از آن تلقی ریزش داشت.

وی تصریح کرد: همه بورس‌های‌دنیا، توأم با ریسک هستند و در واقع، ذات بورس با نوسان همراه است.

به‌گفته این عضو شورای‌عالی بورس، در این جلسه علاوه بر دیگر اعضا، نماینده دولت و بانک مرکزی هم در رابطه با اصلاح اخیر صحبت و ابراز امیدواری کردند که بازار سرمایه همچنان با رونق به مسیر خود ادامه خواهد داد.

سلاح‌ورزی به سرمایه‌گذاران توصیه کرد که خود را بیش از پیش به دانش بورسی‌ تجهیز کنند و سرمایه‌های اصلی خود را به بورس ‌نیاورند و در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: در جلسه دیروز همچنین در خصوص چگونگی عرضه دارا دوم  بحث و گفت‌وگو شد.

بورس بازی با مسکن در موبایل!

عرضه پروژه های ساختمانی در بورس از سوی شرکت های سرمایه گذاری زمین و ساختمان که بنا به گفته مسئولان تا یک ماه آینده محقق می شود امکان خرید متری مسکن را برای سهامداران خرد و کلان فراهم می‌کند؛ در این بین برخی معتقدند فرایند بورس منجر به افزایش قیمت مسکن می شود و در سوی دیگر موافقان می‌گویند که ساخت و ساز با این روش رونق می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، تا یک ماه آینده با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، پروژه های ساختمانی در بورس کالا پیش فروش می شود. در این خصوص امیدنامه اوراق سلف موازی استاندارد توسط شرکت سرمایه گذاری مسکن وابسته به بانک مسکن تهیه و به بورس کالا تحویل شده است. افراد می‌توانند در این قالب به صورت متری، مسکن خریداری کنند.

یکی از بازارهای سودده طی یک سال گذشته، بورس کالا بوده است که گوی سبقت را از رقبا ربود؛ البته آمار و ارقام بلند مدت بورس هم نشان می دهد که رشد بیشتری نسبت به بازارهای مسکن، طلا و ارز داشته است. در ماه های اخیر هم شاهد افزایش اقبال به بازار بورس بوده ایم و رکورد شکنی هایی در شاخص کل اتفاق افتاد و حتی برای اولین بار وارد کانال دو میلیونی شد البته بعد از آن بازار با چند اصطلاح به شاخص یک میلیون و ۷۰۰ هزار رسید. با این حال بسیاری از افراد با سرمایه های ریز و درشت در بازار بورس حضور دارند و با گسترش تکنولوژی، بعضاً به طور دائم با موبایل های خود وضعیت بازار را رصد می کنند. اما تلفیق بورس با حوزه مسکن نگرانی هایی بابت افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن ایجاد کرده است.

مطابق این برنامه قرار است نقدینگی ساخت پروژه های ساختمانی و حمل و نقل از طریق واگذاری برگه‌های سهام به متقاضیان تامین شود. طبق مدلی که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده پروژه‌ها به صورت متری عرضه خواهد شد و ظاهراً هر سهم به عنوان یک متر مربع در نظر گرفته می‌شود. به طور مثال برای واحدی در طبقه چهارم یک ساختمان معادل ۱۰۰۰ برگه سهام با قیمت مشخص تعیین می شود. اگر فردی تمام هزار برگه را خریداری کند در پایان پروژه مالک واحد مد نظر خواهد بود.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی مدتی قبل در این خصوص به ایسنا گفت که بورس مسکن منجر به جذب سرمایه های خرد و رونق ساخت و ساز خواهد شد. البته این را هم بیان کرد که این بازار سوددهی مناسبی برای سهامداران به دنبال دارد.