نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و آذربایجان گفت: ما مرز خود را نبستیم و کامیون‌های آذری وارد کشور می‌شوند و تا ظهر دیروز نیز کامیون‌های ما تردد داشتند اما شواهد نشان می‌دهد که طی ساعات آینده جلوی تردد باری نیز گرفته خواهد شد.

بهروز پورسلیمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص بسته شدن مرزهای دو کشور گفت: پس از شیوع ویروس کرونا در کشور مقامات کشور آذربایجان تصمیم گرفتند مرزهای زمینی و هوایی خود را ببندد و از ورود اتباع ایرانی به کشور خود جلوگیری کند.

وی افزود: روز گذشته مرز بیله‌سوار بسته شد و امروز نیز مرز آستارا بسته شده است اما آذری‌ها هیچ تاریخی برای بازگشایی تعیین نکردند و گفتند تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود. این درحالی است که به لحاظ مسافری پس از افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی کمتر ایرانی به این کشور سفر می‌کرد و در واقع 95 درصد تردد مسافری برای آذری‌ها است زیرا تردد برای آنها بدون ویزا است اما مسافران ایرانی باید 80 هزار تومان پرداخت کنند. البته با نزدیکی تعطیلات نوروزی مسافران ایرانی بیشتر خواهد شد و همین امر باعث نگرانی مقامات آذربایجان شده است اما به لحاظ باری ما بیشتر تردد داریم.

پورسلیمان درخصوص تردد کامیون‌ها گفت: ما مرز خود را نبستیم و کامیون‌های آذری وارد کشور می شوند و تا ظهر دیروز نیز کامیون‌های ما تردد داشتند اما شواهد نشان می‌دهد که طی ساعات آینده جلوی تردد باری نیز گرفته خواهد شد. ما با مقامات سیاسی در حال مکاتبه هستیم که حداقل تردد باری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز شود تا مشکلی برای صادرکنندگان به وجود نیاید.

وی خاطرنشان کرد: عمده واردات ما از این کشور نهاده‌های دامی، کنجاله، سویا و ذرت است و کالاهای صادراتی ما نیز سیب زمینی، ظروف پلاستیک، شیشه و کریستال است.