وزیر نیرو در همایش اوراسیا عنوان کرد:

 تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا پس از سه سال برقرار می‌شود

وزیر نیرو گفت: ما باید به سمت ایجاد تشکل‌ها و اتحادهای قوی منطقه‌ای حرکت‌ کنیم و نظر شخص رئیس جمهور نیز بر توسعه این روابط و عملی شدن این گونه موافقتنامه‌ها است.

به گزارش ایلنا رضا اردکانیان، در همایش تجاری آشنایی با فرصت‌های اوراسیا که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزاری شد؛ با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین ایران و این اتحادیه گفت: ما موفق شدیم در اردیبهشت ماه 97 پس از چند سال مذاکره قرارداد موقت تجاری را امضا کنیم. بر اساس تفاهم‌نامه صورت گرفته پس از سه سال اجرای آزمایشی این قرارداد، مجموع آن به قرارداد تجارت آزاد تبدیل خواهد شد. بدین ترتیب این سه سال برای ما اهمیت زیادی دارد و می‌توان گفت یک فرصت و سکوی پرش است.

وی ادامه داد: از پنج آبانماه این موافقنامه وارد فاز اجرایی شده و باید تمام دستگاه‌ها تلاش کنند تا سهم ایران را از صادرات بالا ببرند. بدون شک در صورت اجرای جدی و صحیح این موافقتنامه اقتصاد کشور دچار تحول خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سیاست اقتصاد ایران بر روی گسترش مبادلات و همکاری‌ها با کشورهای همسایه است گفت: شکل گیری یک بلوک جدید در قالب اوراسیا را باید به فال نیک گرفت و از آن به عنوان یک نمونه اتحادیه منطقه‌گرایی یاد کرد. با گسترش مبادلات اقتصادی و توسعه این کشورها آسیب‌پذیری آ‌نها در مقابل تحولات جهانی کاهش پیدا خواهد کرد. امروزه ما این موافقتنامه و گسترش روابط با پنج کشور همسایه شمالی راهی برای گسترش مبادلات با کشورهای منطقه و دور زدن تحریم‌ها است.

وی تصریح کرد: ایران در یک منطقه سوق الجیشی واقع شده و با برخورداری از منابع عظیم فسیلی و دسترسی به خلیج فارس و قرار گرفتن در میان یک بازار وسیع می‌تواند شریک مناسبی برای اوراسیا باشد و منافع کشورهای آسیای میانه و روسیه را به کشورهای خاورمیانه پیوند داده و خود نیز از آن منفعت ببرد.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت تکمیل زیرساخت‌ها گفت: عدم وجود زیرساخت‌ها موجب تاخیر در ارسال کالا و افزایش هزینه می‌شود بنابراین با بکارگیری روش‌های مختلف یکسان سازی مقررات و یکسان سازی قوانین گمرکی و شفاف سازی همت گمارد.

وی افزود: در چارچوب توافقنامه اوراسیا باید به توسعه در حوزه انرژی، تجارت الکترونیک، صنعت گردشگری، گردشگری رودخانه‌ای، یکسان‌سازی مقررات و کاهش تعرفه‌های حمل و نقل پرداخت.

ظرفیت تبادل تجاری اوراسیا با ایران ۳۰میلیارد دلار است

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی نیز در همین راستا گفت: ظرفیت تجاری اوراسیا با ایران بیش از ۳۰ میلیارد دلار است که در حال حاضر میزان آن تنها ۲.۶ میلیارد دلار برآورده می‌شود که معادل ۰.۳ درصد از کل ظرفیت موجود است.

حسین مدرس خیابانی در این همایش افزود: اهمیت پیوستن به اتحادیه اوراسیا آنقدر زیاد است که ایران برای عضویت در این اتحادیه از سال 2015 کار خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: توان قابل توجه کشورهای عضو اوراسیا در تولید نفت، گاز و انرژی این کشورها را تبدیل به یک قطب بزرگ در منطقه کرده است.

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه تا سه سال آینده به هدف تجارت آزاد با کشورهای اوراسیا دست پیدا می‌کنیم، افزود: تجارت با اوراسیا و توافقنامه‌های به امضا رسیده با کشورهای عضو این اتحادیه، با هدف ارتقاء سطح تبادلات تجاری بین ایران و کشورهای عضو انجام گرفته که نتایج آن استفاده از ظرفیت‌های تجاری بالای موجود در حوزه اوراسیا است.