مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مسابقات غواصی عمق ارتش‌های جهان با حضور دکتر مظفری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلا‌می ‌ایران، امیردریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلا‌می ‌ایران، آدمیرال ویت کو معاون نیروی دریایی ارتش روسیه، مسئولان ادارات و نهادهای جزیره کیش، جمعی از سران کشوری و لشکری و تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات، عصر یکشنبه 13 مرداد در مجموعه فرهنگی آوای خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ در این مسابقات تیم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلا‌می‌ایران و تیم‌های غواصی ارتش‌های کشورهای روسیه، چین، آفریقای جنوبی، ونزوئلا و سوریه در رشته غواصی در عمق با یکدیگر رقابت ‌می‌کنند.

دکتر مظفری دراین مراسم ضمن خوشامدگویی به همه شرکت‌کنندگان و میهمانان خارجی ابراز امیدواری کرد: نتایج حاصل ازمسابقات علاوه بر نمایش توانمندی نیروهای پرتلاش ارتش‌های کشورهای مختلف، به ویژه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلا‌می‌ایران به همدلی و همراهی بیشتر برای حفظ و ارتقای صلح و ثبات در آبهای بین‌المللی بینجامد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین خواستار ایجاد دبیرخانه دائمی ‌مسابقات غواصی ارتش‌های جهان در جزیره کیش شد و با ابراز خرسندی از اینکه امسال جزیره کیش به مدد ظرفیت‌ها و امکانات مناسب به عنوان میزبان برگزاری این مسابقات انتخاب شده است گفت: جزیره کیش با وسعت حدود 92 کیلومترمربع واقع در آبهای نیلگون خلیج فارس و طبیعتی بی‌نظیر امکان تبدیل شدن به یکی ازبرترین مقاصد گردشگری منطقه به ویژه مقصد مطلوب خانواده‌ها و همچنین قطب گردشگری ورزشی و سلامت را داراست.

دکترمظفری اظهار داشت: گردشگری محور اصلی فعالیت‌ها درجزیره کیش است و در کنار توسعه همه جانبه کیش، تلاش برای تقویت صنعت گردشگری کشور، جوهره اصلی تمام فعالیت‌ها در این منطقه است.

وی افزود: با توجه به امکانات موجود در جزیره کیش، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تقویت گردشگری ورزشی به ویژه ورزش‌های آبی، یکی از مهم ترین بخش‌هایی است که توسعه آن مدنظراست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: از ابتدای مطرح شدن برگزاری مسابقات غواصی ارتش‌های جهان درجزیره کیش‌، سازمان منطقه آزاد برای برگزاری شایسته این رویداد کاملا همکاری فعال داشته است و ‌می‌کوشد تا با میزبانی شایسته زمینه استمرار برگزاری مسابقات غواصی ارتش‌های جهان درکیش فراهم شود. چرا که اعتقاد داریم این رقابت‌ها علاوه بر توسعه گردشگری ورزشی، فرصت مناسبی برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای شرکت‌کننده و همچنین فضای خوبی برای تعامل و همدلی در جهت حفظ و ارتقای سطح امنیت خلیج فارس به عنوان یکی از مهم‌ترین آبراهه‌های تجاری جهان است.

امیر دریادار سیاری رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلا‌می‌ایران نیز با تاکید بر اینکه امنیت خلیج فارس مرهون خون شهیدانی است که در دوران دفاع مقدس با نثار خون خوداز امنیت و ثبات این آبراهه بین‌المللی دفاع کردند گفت: در عصر فناوری ارتباطات دریاها مهمترین حوزه ژئوپلیتیکی محسوب ‌می‌شوند و وابستگی سایر مولفه‌های قدرت به دریاها، زیاده خواهان را برآن داشته تا باراه اندازی تروریسم دریایی و نمایش نا امنی در دریاها سیطره قدرت خود را گسترش داده و استعمار نوینی را پایه‌ریزی کنند.

رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلا‌می‌ایران تاکیدکرد: براساس قوانین بین‌المللی حفظ امنیت دریاها بر عهده کشورهای حاشیه آن است و زورمندان زیاده طلب در پهنه آبهای خلیج فارس جایی ندارند.

امیردریادار سیاری همچنین مسابقات غواصی ارتش‌های جهان را عرصه تجلی دانش و تخصص خواند و گفت : امروز جوانمردان دریادل از کشورهای بزرگ و موثر در دیپلماسی دفاعی دریایی جهان گرد هم آمده اند تا در دل آب‌های خلیج فارس نماد صلح وامنیت را در راهبردی ترین آبراهه جهان به نمایش بگذارند.

وی افزود: شرکت کنندگان در این رقابت‌ها ضمن به اشتراک گذاشتن توانمندی‌های تخصصی و تجارب ارزشمندخود، شاهد امنیت پایدارمنطقه خلیج فارس بوده و حامل پیام ثبات و امنیت دریاها برای جهانیان هستند.

وی ابراز امیدواری کرد: تیم‌های شرکت کننده با رعایت کامل قوانین و حفظ نکات ایمنی، رقابت تنگاتنگی را به نمایش گذاشته و از حضوردر این مسابقات خاطره ای خوش به همراه ببرند. آدمیرال ویت کو معاون نیروی دریایی ارتش روسیه نیز در این مراسم با اشاره به استقبال گسترده شرکت کنندگان برای حضور در مسابقات غواصی ارتش‌های جهان در روسیه گفت: در شرایط سخت بین المللی، هر سال شمار شرکت کنندگان درمسابقات غواصی ارتش‌های جهان افزایش ‌می‌یابد و این بیانگر شناخت روزافزون جامعه جهانی از این رویداد و افزایش تمایل غواصان جهان برای شرکت در این مسابقات است.

وی با تقدیر از میزبانی جزیره کیش، ایران را کشوری با طبیعت زیبا، مردمان میهمان‌نواز و پیشینه تاریخی باشکوه خواند و تقویت اعتماد و تفاهم، تبادل تجربه و تقویت همکاری‌های بین‌المللی را از اهداف مهم این مسابقات برشمرد.

لازم به ذکر است مسابقات غواصی در عمق ارتش‌های جهان تا 24 مرداد در جزیره کیش ادامه خواهد داشت و رقابت تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات ازدوشنبه 14 مرداد در با اسکله بزرگ تفریحی جزیره کیش آغاز‌ می‌شود.