نمایشگاه نقاشی از آثار زنان 

دارای اختلال اعصاب و روان «بازتاب‌ها»

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «بازتاب‌ها» که گزیده‌ای از آثار زنان با اختلالات اعصاب و روان است در خانه هنرمندان ایران برپا شد. این نمایشگاه که گزیده ای از آثار توانخواهان «مرکز شبانه‌روزی درمانی و توانبخشی مهر»  واقع در شهرستان ارومیه را به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه «بازتاب» با هدف کمک به بیماران اختلالات اعصاب و روان با تکنیک هنر درمانی برگزار شده است. سازمان بهزیستی با رویکرد تغییر حالت توانبخشی به توانمندسازی، با توجه به اینکه اختلالات اعصاب و روان تمامی جنبه‌های شخصیتی یک فرد را درگیر نمی‌کند و هر بیمار توانایی‌هایی خاص فردی دارد و ایجاد انگیزه جدید برای زندگی، این پروژه نمایشگاهی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده است.

سعید فریور ،مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان غربی در جریان بازدید از این نمایشگاه با اشاره به اهمیت و تأثیر هنر در روند درمانی بیماران اعصاب و روان گفت:تأثیر هنر بر توانمندی ها و استعدادهای بیماران روانی به وضوح در آثار این مددجویان مشخص است و خوشبختانه استقبال بی نظیری که از این نمایشگاه شده است، ما را امیدوار کرده است تا بتوانیم برنامه هایی از این دست را افزایش دهیم.

 وی افزود: توانمندسازی و اشتغالزایی برای بیماران روانی از این راه نیز از دیگر زمینه‌هایی است که علاوه بر عوامل روانشناسی و هنری در آثار این عزیزان، می‌شود برای آن برنامه‌ریزی کرد.

فریور با اشاره به برگزاری مراسمی برای تقدیر از هنرمندان این نمایشگاه گفت: قرار است تمامی درآمد حاصل از این نمایشگاه طی مراسم تقدیر به هنرمندان تقدیم شود.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان غربی در ادامه افزود: از همکاران عزیزم در سازمان بهزیستی کشور درخواست می‌کنم اعتبارات بیشتر به  ما اختصاص دهند تا بتوانیم برای دعوت مربیان و گسترش هنر درمانی  و آموزش‌های هنری به مددجویان خود اقدام کنیم. همچنین حدود ۵۰۰ نفر بیمار روانی در سطح استان  پشت نوبت پذیرش در مراکز هستند که به ظرفیت‌های جدید و یا افتتاح مراکز جدید در استان نیازمندیم.

وی در پایان سخنانش از همکاری خوب و ثمربخش معاونت توانبخشی بهزیستی کشور و تمامی همکاران پر تلاش  بهزیستی استان آذربایجان غربی در برپایی این نمایشگاه تقدیر کرد.

 کنترل استرس در بیماران روانی با تمرکز بر خلق آثار هنری

همچنین در این بازدید مریم گشایش، مربی هنری مرکز درمانی و توانبخشی مهر نیز در خصوص نحوه آموزش در مرکز، گفت: آثار به نمایش درآمده دراین  نمایشگاه  توسط توانخواهان در گروه سنی ۳۰ تا ۴۵ ساله طراحی  شده است و مدت دو سال است که آموزش های هنری و نقاشی به زنان این مرکز آغاز شده است که شش ماهه اول  صرف ارتباط با توانخواهان مرکز شده و یک سال و نیم بعد نیز به تولید آثار حرفه ای اختصاص یافته است.

وی افزود: توانخواهان این مرکز از بیماری‌هایی همچون افسردگی، اختلالات خلقی و شخصیتی، اسکیزو فرنی، و... و. رنج می‌برند که با تمرکز بر روی کارهای هنری و نقاشی به آرامش عمیقی دست می‌یابند و استرس و پرخاشگری در آنها به نحو محسوسی کاهش می‌یابد.

گفتنی است «مرکز مهر» از سال ۱۳۸۲ و با هدف ارائه خدمات پزشکی، پرستاری، روانشناسی، حرفه‌آموزی، توانمندسازی و... و. به بیماران روانی آغاز به کار کرده است و در حال حاضر با ظرفیت اسمی ۱۰۰ نفر در گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال خدمات ارائه می‌کند.