چهره دیگر ایران در فرانسه رونمایی شد

دومین نمایشگاه جاده ابریشم با تمرکز بر کشورهای ایران و ازبکستان در فرانسه برپا شد. مجری نمایشگاه اصلی‌ترین انگیزه برگزاری چنین رویدادی را پیوند فرهنگ‌ها و اصلاح باورهای اشتباه درباره این کشورها دانست.

به گزارش ایسنا، نمایشگاهی به مدت هفت روز در جنوب فرانسه، هنر، ادبیات، صنایع‌دستی، تاریخ و مردم شناسی کشورهای مسیر جاده ابریشم را معرفی می‌کند و درباره چگونه سفر کردن به این کشورها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نمایشگاه جاده ابریشم با اختصاص یک روز ویژه به نام «ایران»، قصد دارد تعدادی از خوراکی‌های ایران را نیز معرفی کند که این غذاها با توجه به رأی گردشگران فرانسوی که به ایران سفر کرده‌اند، انتخاب شده است.

چهره ناشناخته ایران بخش دیگری از این نمایشگاه است که به پرسش‌ها و ابهام‌ها درباره نحوه زندگی روزمره ایرانی‌ها پاسخ خواهد داد. بیشترین ابهام فرانسوی‌ها درباره حجاب و مذهب است که توسط یک روزنامه‌نگار و راهنمای گردشگری از ایران، پاسخ داده می‌شود.

فرش، مینیاتور، معماری، پزشکی و شعر از دیگر موضوعات نمایشگاه جاده ابریشم است که هر روز به یکی از آنها پرداخته می‌شود. ارائه این موضوعات توسط فرانسوی‌ها انجام می‌شود که به تجربه و با سفر به کشورهای جاده ابریشم، درباره آنها دستاوردهای تحقیقی داشته‌اند. ملانصرالدین نیز شخصیت غالب این نمایشگاه است که در یک روز حکایت‌های آن با اجرای نمایش مرور شد. ملانصرالدین که شخصیتی بذله‌گو و داستانی است در بین کشورهایی چون ترکیه، ایران، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، هند و بخش‌هایی از اروپا شناخته شده است و محبوبیت دارد. خیام، سعدی و حافظ‌خوانی نیز بخش مهمی از این نمایشگاه را به خود اختصاص داده که توسط فرانسوی‌ها اجرا می‌شود و با استقبال زیادی هم روبرو شده است.

این نمایشگاه در شهر اوبین در جنوب فرانسه برگزار شده که به مرکز سفال و سرامیک معروف است و پرداختن بیشتر به سرامیک و سفال ایران با هدف تبادل دانش دو کشور در بین هنرمندان آن‌ها صورت گرفته است.در ادامه نمایشگاه «جاده ابریشم» قرار است کاروانی به شیوه آنچه در گذشته در جاده ابریشم مرسوم بوده، در مسیر مراکز تولید سفال و سرامیک جنوب فرانسه حرکت کند تا فرانسوی ها با مفهوم کاروان و سفر در جاده ابریشم بیشتر آشنا شوند. سیلویا بارتلمی، معاون استاندار اکس مارسی پرووانس در مراسم افتتاحیه نمایشگاه جاده ابریشم از حضور هنرمندان ازبک و ایران در جنوب فرانسه برای معرفی هنر جاده ابریشم و انتقال پیام محبت‌آمیز مردم این کشورها از طریق فرهنگ و هنر استقبال کرد و گفت: محبتی که مردم ما از مردم این کشورها دیده بودند، باعث شد هنرمندان ازبکستان و ایران را به خانه خود دعوت کنند و در کنار خود داشته باشند. پییر اولویه، معمار سرشناس فرانسوی و بانی این نمایشگاه که پس از چندین سفر به ایران و ازبکستان، چنین رویدادی را ترتیب داده است، درباره انگیزه برپایی نمایشگاه به نام جاده ابریشم در فرانسه به ایسنا گفت: دوست داشتم مردم ایران و فرانسه بیشتر یکدیگر را بشناسند و در جریان برقراری این رابطه، از یکدیگر یاد بگیریم و تصور غلطی که از یکدیگر و بویژه ایران داریم، اصلاح شود. او منشأ این ایده را به آغاز سفری در جاده ابریشم نسبت داد و افزود: زمانی که سفر را از چین آغاز کردیم ماجراهای جالبی رخ داد که فکر کردیم آنها را با دیگران به اشتراک بگذاریم. گروهی از بین همسفران جاده ابریشم تشکیل شد که اگرچه در ابتدا مخالفت‌هایی وجود داشت، اما به مرور انگیزه‌ها بیشتر شد. ما این کار را شخصی انجام دادیم اگر می‌خواستیم از سیستم بروکراسی و اداری بگذریم شاید زمینه‌چینی این نمایشگاه چندین ماه طول می‌کشید.