اختلاف بر سر پرونده مهناز افشار

دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بابل، بر سر رسیدگی به پرونده مهناز افشار که اخیراً با شکایت یک طلبه مازندرانی تشکیل شده، به اختلاف خوردند. دادسرای ویژه نیابت به عنوان مجری، طبق قانون مکلف به اجرای درخواست نیابت صادره از دادسرای بابل بود اما در اقدامی عجیب موضوع را با این استدلال که مهناز افشار یک چهره شناخته شده است، به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع می‌دهد تا رسیدگی به پرونده وی در آن دادسرا انجام شود. از پیش هم با اعلام جرم یک شخص حقیقی در بابل علیه مهناز افشار به خاطر اقدامات او در فضای مجازی، پرونده‌ای تشکیل و برای رسیدگی به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده بود. نکته جالب این است که پس از ارسال پرونده از دادسرای ویژه نیابت به دادسرای فرهنگ و رسانه، شعبه دادسرای مذکور با این استدلال که دادسرای بابل صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد، درخواست نیابت را بازمی‌گرداند؛ این در حالی است که وقتی یک مرجع قضایی درخواست نیابت صادر می‌کند، مرجع قضایی مجری نیابت، مکلف به انجام آن است. 

    

افت ۳۰درصدی فروش فیلم‌ها در رمضان ۹۸

رئیس انجمن سینماداران با اشاره به وضعیت اکران فیلم‌ها در ماه مبارک رمضان در سال 98 گفت: متاسفانه بر خلاف آنچه که تصور و برنامه‌ریزی می‌شد؛ فیلم‌های اکران دوم در فروش تا امروز موفق نبودند و نتوانستند مخاطبان را به سینما جذب کنند. محمدقاصد اشرفی ادامه داد: بجز فیلم سامورایی در برلین، پنج فیلم دیگر حتی نتوانستند حدود سه تا چهار درصد مخاطبان فعلی سینما را جذب کنند. البته نمی‌توان تمامی تقصیرها را به گردن کیفیت فیلم‌ها انداخت. او ادامه داد: میزان فروش فیلم‌ها در ماه مبارک رمضان در سال 98 نسبت به مدت مشابه در سال 97 حدود 30 درصد افت داشته که این میزان افت بسیار بالاست و حتی در نحوه مدیریت سالن‌های سینمایی و پوشش هزینه‌های آنها تاثیر مستقیم گذاشته و آن را با مشکل مواجه کرده است. فیلم سینمایی «تولدت مبارک» به کارگردانی سمیه زارعی نژاد پس از نزدیک به ۱۰ روز اکران در سینما‌ها با فروشی معادل ۹ میلیون تومان روبرو شده که بدون شک شکستی بزرگ در گیشه محسوب می‌شود. 

    

سقوط آزاد محمدرضا فروتن در گیشه سینما

فروتن که پیشتر آثاری همچون شب یلدا، سربازان جمعه، زیر پوست شهر، اعتراض، دو زن، قرمز، متولد ماه مهر، به آهستگی، کنعان و چهل سالگی را در کارنامه دارد اکنون به شدت از دوران اوج خود فاصله گرفته و به آثاری همچون خنده‌های آتوسا، مرداد، متروپل و تولدت مبارک اکتفا می‌کند. البته این روز‌ها فروتن برای جبران عدم موفقیت خود در سینما راهی شبکه نمایش خانگی و بازی در سریال‌های این شبکه شده است. وی هم اکنون مشغول بازی در سریال «مانکن» است. اثری به کارگردانی سعید سهیلی زاده که فروتن در آن نقش یک را بازی می‌کند. همچنین صحبت‌هایی در خصوص پیوستن وی به سریال «دل» به کارگردانی منوچهر هادی نیز به گوش می‌رسد، اما همچنان اخبار دقیقی از روند ساخت این اثر منتشر نشده و «مانکن» قطعی‌ترین گزینه فروتن برای بازگشت به سینما است.