فریبرز دارایی

با انتصاب‌های جدید در اداره‌کل هنرهای نمایشی باردیگر مشخص شد مدیران تئاتری در میان صندلی‌های مختلف در رفت‌وآمدند و به نظر مدیران مادام‌العمر تئاتر خواهند بود.

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی در جدیدترین تصمیم‌گیری خود دست به سه انتصاب جدید زده است که نگاهی به این انتصاب‌ها حاکی از چرخه تکراری مدیریت در بخش‌های مختلف تئاتر ایران است. طی سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که اگر فردی به عنوان مدیر وارد تئاتر ایران شود، به‌عنوان مدیر باقی خواهد ماند و فقط احتمال جابه‌جایی صندلی مدیریت برای او وجود دارد.

تنها انتصاب دور از تکرار جایگزینی رقیه وکیلی‌آذر در امور بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی به جای سعید اسدی است که همزمان مسئولیت این بخش و همچنین ریاست مجموعه تئاتر شهر را بر عهده داشت.

این جابه‌جایی‌ها در مدیریت تئاتر ایران تشابه زیادی به مقوله «پایستگی انرژی» دارد مبنی بر این‌که «انرژی نه از بین می‌رود و نه به وجود می‌آید و تنها از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود.»!

این‌که مدیران در تئاتر ایران هم قادر به برنامه‌ریزی در حوزه‌های مدیریتی از جمله مدیریت مجموعه‌های تئاتری و بخش‌های اداری تئاتر هستند و هم توانایی حضور در عرصه‌های تخصصی را دارند، نکته قابل‌توجهی است که تنها در حوزه مدیریت در تئاتر ایران قابل‌رؤیت است.

به طور حتم دایره مدیریت تئاتر ایران طی یک دهه اخیر تنگ و تنگ‌تر شده و جز مواردی انگشت‌شمار، غالباً شاهد جابه‌جایی چهره‌های تکراری در بخش‌های مختلف بوده‌ایم. آیا با تکرار مکرر این فرآیند باید امیدی به تغییر در شرایط داشته باشیم؟