خط قرمز افزایش قیمت کنسرت ها کجاست؟

برگزاری کنسرت‌های موسیقی بعد از مدتی تعطیلی، از سر گرفته‌ شده؛ اما نرخ بلیت‌هایی که سقف آنها حالا به ۷۰۰ هزار تومان در تهران رسیده است، این پرسش را به میان می‌آورد که انتهای این مسیر افزایش قیمت‌ها تا کجاست؟

به گزارش ایسنا، چراغ برگزاری کنسرت‌ها که قبل از جشنوار موسیقی فجر روشن شده بود، همچنان تا نوروز ۱۴۰۲ که امسال با ماه مبارک رمضان هم همزمان شده، روشن می‌ماند. پیش از تعطیلی کنسرت‌ها، بلیت هر اجرا درنهایت تا مرز ۴۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسید ولی با از سرگیری کنسرت‌ها، این نرخ، طی یک بازه‌ زمانی کوتاه به ۵۰۰  تا ۶۰۰ رسید و اکنون ۷۰۰ هزار تومان هم به فروش می‌رسد.

پیشتر در گفت وگویی با برگزارکنندگان کنسرت‌ها، از سوی آنها چنین پیش‌بینی شده بود که افزایش نرخ بلیت هر کنسرت، با توجه به تاثیرات ناشی از کرونا بر جهان و دنیای هنر و همچنین نرخ تورم، امر چندان دور از ذهنی به نظر نمی‌رسد، اما مسئله اینجاست که این افزایش قیمت، تا کجا ادامه‌دار خواهد بود و خط قرمز و پایان آن کجاست؟ خصوصا که سود حاصل از این رویه، صرفا در جیب خوانندگان پاپ و سرمایه‌گذاران آنها می‌رود و عملا نفعی را عاید قشر آسیب‌پذیر موسیقی نمی‌کند که همان فعالان حوزه موسیقی سنتی، نواحی و کلاسیک هستند.

با از سرگیری کنسرت‌های پاپ در یکی دو ماه اخیر، بلیت کنسرت‌ها تا سقف ۵۰۰ هزار تومان به فروش رسید که البته در همان زمان بلیت کنسرت‌های خواننده جوانی مانند «زانکو» در کیش تا ۸۰۰ هزار تومان هم فروخته شد. پس از آن در فاصله کوتاه زمانی، فرزاد فرزین هم بلیت کنسرت‌های خود را تا سقف قیمت ۶۰۰ هزار تومان به فروش رساند.

اکنون ولی به نظر می‌رسد که قرار است با موج جدیدی از افزایش قیمت بلیت‌ها رو به رو شویم؛ چراکه آغاز بلیت فروشی‌های اخیر با سقف قیمت ۷۰۰ هزار تومان همراه بوده است.

البته نکته‌ای که در این بین به چشم می‌خورد، اختلاف قیمت فروش بلیت برای کنسرت‌های مختلف است؛ چنانچه برخی از این کنسرت ها هنوز هم تا سقف ۵۰۰ هزار تومان بلیت فروشی می‌کنند. و از سوی متولیان امر به طور رسمی مشخص نشده است که این تفاوت قیمت دقیقا بر چه مبنایی شکل می گیرد؟

پیشتر درباره این اختلاف‌ها و تعیین نرخ بلیت کنسرت‌ها با برخی از تهیه‌کنندگان موسیقی صحبت کرده بودیم که یکی از آنها به ایسنا اینگونه توضیح داده بود: «بر اساس شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه اعضای صنف تهیه‌کنندگان آثار موسیقی، با مشورت یکدیگر و کارشناسی و تحلیل، قیمت‌گذاری بلیت‌ها را انجام می‌دهند؛ حال اگر قیمت‌گذاری برخی از کنسرت‌ها گران‌تر از رِنج اصلی و خارج از عرف، تعیین شود، بلیت ها به فروش نمی‌رود و عوامل آن کنسرت متضرر می شوند؛ البته چنین مواردی کم پیش می‌آید و در اکثر مواقع قیمت‌گذاری بلیت‌ها بر اساس سقف تعیین شده است.»

حال در شرایطی که خوانندگان جوان‌تر بلیت‌های کنسرت خود را با قیمت‌های بالا و سقف ۷۰۰ و ۸۰۰ هزار تومان (در تهران و کیش) به فروش می‌رسانند و بدین گونه کنسرت رفتن را به امری لاکچری بدل می‌کنند، شاید آن دسته از خوانندگانی که کارکشته‌تر و قدیمی‌تر هستند، خود را محق بدانند که با رقمی بالاتر به روی صحنه بروند که بدین ترتیب شاید فروش کنسرت‌هایی تا سقف یک میلیون تومان هم در آیندهای نزدیک چندان دور از ذهن نباشد.