تازه‌ترین کتاب در حوزه نویسندگی، روزنامه‌نگاری و خبرنگاری با عنوان «آیین نگارش؛ تعریف خبر، مصاحبه و گزارش» شامل مقدمه، پیشگفتار، ۶ فصل و نتیجه‌گیری در ۳۰۰ صفحه توسط نشر آبارون با شمارگان (تیراژ) هزار نسخه و به بهای هر جلد صد هزار تومان اثر حسن سلامی چاپ و منتشر شد.

نگارش صحیح و بیان فصیح و شیوا در کار خبر از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر مخاطبان است. مهم تر از آن ضرورت حفظ زبان و خط فارسی، به عنوان رکن اساسی فرهنگ ایران زمین است که وظیفه ای خطیر بر دوش همگان به ویژه خبرنگاران و اصحاب قلم و اندیشه است.

به بیان دیگر، زبان فارسی حامل فرهنگ درخشان و پرعظمت ایران است و اگر رو به سستی و ضعف رود، پیوستگی ما با این فرهنگِ پُرشکوه سست می‌شود و توانایی این زبان نیز برای ایفای نقش حساسی که بر عهده دارد ازمیان می رود. از این رو باید با زدودن غلط‌ها از زبان و نگارش فارسی، فرهنگ غنی و پرافتخار خود را حفظ کنیم و این خط و زبان را به مثابه گوهری ارزشمند پاس داریم.

برخی چُنین می پندارند که چون زبان فارسی،  زبان مادری آنان است به فراگرفتن رموز آن نیازی ندارند و تصور می‌کنند که این زبان را به خوبی می‌دانند و نباید در راه آموختن مبانی و اصول آن وقت بیشتری صرف کنند. زیان‌های ناشی از چنین پندار نادرستی، آشکارا در بسیاری از متونی که روزانه با آنها سر و کار داریم یا سخنانی که می‌شنویم، مشاهده می‌شود و آسیب‌هایی که چنین پندارهایی بر پیکر زبان ارزشمند فارسی وارد کرده است برآگاهان پوشیده نیست.

گفتار و نوشتار رسانه‌های جمعی از دید مردم به عنوان زبان معیار شمرده می‌شود و از این رو از آن سرمشق می‌گیرند. وجود غلط در گفتار و نوشتار این رسانه‌ها موجب سرایت واژه‌ها، عبارت‌ها و کتابت غلط، به دیگران خواهد شد.

اگر بهترین موضوع‌های خبری و گزارش‌های مهم روز با عباراتی نادرست و واژه‌هایی غلط تنظیم شود، علاوه بر لطمه ای که بر زبان فارسی وارد می‌آورند، آثار مثبت لازم را در مخاطبان بر جا نمی‌گذارند و منظور دلخواه از آنها حاصل نمی‌شود.با توجه به اینکه بخش زیادی از اخبار و گزارش های تارنماها (سایت ها)، شبکه های اجتماعی، کانال‌های تلگرامی و واتساپی، نشریات (روزنامه ها و مجله ها)، خبرگزاری ها و صدا و سیما، دارای غلط محتوایی و نیز ایراد آشکار املایی و انشایی است و همچنین با عنایت به تاثیری که شیوه نادرست نگارش اخبار در رسانه‌های جمعی بر مردم می‌گذارد، تصمیم گرفته شد کتابی در مورد تعریف خبر و گزارش و مصاحبه و آیین و شیوه‌های درست نگارش با هدف کاهش غلط‌های رایج در متون خبری، نگاشته شود و در اختیار خبرنگاران، مترجمان، کارشناسان، پژوهشگران، ویراستاران، دبیران، سردبیران و مدیران خبرگزاری‌های و دیگر رسانه‌های ایران قرار گیرد.در مورد محتوای این کتاب، بیان دو نکته ضروری است. نکته نخست این که روش نگارش فارسی هیچ گاه شکل و صورت یکسان یا واحدی پیدا نکرده و همواره دستخوش تغییراتی بوده است. این چند گانگی در دوران ما، به دلیل وجود فضای مجازی و شبکه‌های گسترده ی اجتماعی، روندی فزاینده داشته است. از این رو در تدوین این کتاب تلاش شد تا در مورد نکات مورد اختلاف، نظری که مقبولیت بیشتری در میان صاحبنظران، منابع و استادان زبان فارسی داشته است مورد توجه و استناد قرار گیرد تا بتوان شیوه‌ی واحدی را در نگارش اخبار،  گزارش‌های خبری، توصیفی، تحقیقی، میدانی و گفت وگو (مصاحبه)  به کار گرفت.نکته‌ی دوم این که پس از مقدمه و پیش گفتار و پیش از تدوین و نگارش آیین درست‌نویسی و یکسان‌نویسی (فصل‌های پنجم و ششم)، به طور خلاصه تعریف خبر، گزارش و مصاحبه و ارکان آن‌ها و نیز اخلاق خبرنگاری آمده و فصل‌های نخست، دوم، سوم و چهارم به این موضوع‌های مهم، اختصاص یافته است .

حسن سلامی؛ پژوهشگر و روزنامه نگار، متولد شهرستان مُهر استان فارس است که مدرک دکتری خود را از دانشگاه سنت ژوزف بیروت با گرایش اندیشه‌ی سیاسی گرفته و سه سال رییس دفتر  خبرگزاری ایرنا در لبنان بوده است. او هم چنین سه سال معاون پژوهش این خبرگزاری و 6 سال رییس اداره نظارت و ارزشیابی اخبار ایرنا بوده است. وی از سال 1378 تا 1382 خورشیدی به عنوان عضو هیات علمی پاره وقت و نیز معاون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، با این پژوهشگاه همکاری مستقیم و  پس از آن تا آبان 1392 همکاری غیرمستقیم داشته است.

وی سال‌های 78 تا 91 در دانشگاه‌های علم و فرهنگ (وابسته به جهاد دانشگاهی)، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) و از سال 1392 تا 1396 در دانشکده ی مطالعات جهان دانشگاه تهران تدریس کرده است .

از این پژوهشگر و روزنامه نگار، اثرهای دیگری  با عنوان‌های زیر چاپ و منتشر شده است:

- کتاب «روزنامه نگار در بحران»؛ تحلیل رخدادهای سیاسی و اجتماعی لبنان و فلسطین 1382- 1392 خورشیدی، تهران، نشر آبارون، 1394 خورشیدی.

- کتاب « ایران؛ سرزمین آتش جاویدان»؛ سفرنامه به پنج استان کشور، تهران، نشر آبارون، 1394 خورشیدی.

- کتاب « بی ثباتی دولت از نگاه امام علی ع » ، تهران، نشر آبارون، 1398 خورشیدی.

- کتاب « نقد رفتار رقیب» ،  تحلیل رخدادهای سیاسی و اجتماعی ایران از سال 1386 تا 1398 ، تهران، نشر آبارون، 1398 خورشیدی.

این کتاب را می‌توان از طریق ارتباط با ناشر آن به شماره‌ی واتساپی و تلگرامی  09384988407  تهیه کرد.