وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری کنسرت‌های موسیقی طبق برنامه زمان‌بندی و از اول دی ماه خبر داد.

برگزاری کنسرت‌های موسیقی در روزهایی که واکسیناسیون بالای ۸۰ درصدی در کشور انجام شده است، یکی از رویدادهای خوبی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه‌های گذشته وعده آن را به مخاطبان داد. در این زمینه تاکنون جلساتی با حضور مسئولان موسیقی این وزارتخانه، تهیه‌کنندگان کنسرت‌ها و سالن‌دارها برگزار و در نهایت طبق تاییدیه ستاد ملی مقابله با کرونا، مقرر شد این کنسرت‌ها با ظرفیت ۱۰۰ درصدی در سالن‌ها برگزار شود.

پیش از این زمان برگزاری کنسرت‌ها از اول آذرماه مطرح شده بود اما به دلیل اختلاف‌نظر سالن‌دارها با تهیه‌کنندگان در خصوص بهای بلیت‌ها، این زمان به تعویق افتاد. در نهایت طبق اعلام یکی از تهیه‌کنندگان کنسرت‌های موسیقی، قیمت بلیت‌ها افزایش می‌یابد.

تاخیر یا اجرای  به موقع کنسرت‌ها؟

در کش و قوس اخبار برگزاری کنسرت‌ها که البته الان تنور آن در جزیره کیش داغ تر از سایر شهرهای کشور است، هفته گذشته خبری مبنی بر لغو کنسرت‌های موسیقی منتشر شد. در این زمینه، محمد مهدی اسماعیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره برگزاری کنسرت‌های موسیقی، اظهار داشت: موضوع برگزاری کنسرت‌های موسیقی به‌تازگی در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد.

کنسرت‌های تهران دچار مشکل شده بود که با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا همه کنسرت‌ها برگزار می‌شود.

وزیر فرهنگ برگزاری این کنسرت‌ها را طبق برنامه و از اول دی ماه اعلام کرد.

کنسرت‌های کیش در حالی تا پایان آذرماه برگزار می‌شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه برگزارکنندگان کنسرت در تلاش برای روشن کردن چراغ کنسرت‌ها در سالن‌های پایتخت هستند و این امید وجود دارد در هفته‌های آینده بلیت فروشی کنسرت‌ها با ۱۰۰ درصد ظرفیت آغاز شود.

تالار وحدت از اول دی  میزبان علاقه‌مندان موسیقی

در حالی که این روزها ترافیک کنسرت‌ها در کیش پر رونق‌تر از سایر شهرها و حتی تهران است، مدیرعامل بنیاد رودکی هم هفته گذشته این خبر را به ایرنا داد که کنسرت‌های موسیقی و کنسرت‌های تالار وحدت از اول دی ماه در تالار وحدت بعد از ۲ سال دوری، آغاز به کار می کنند. وی اعلام کرده بود که شرایط ناشی از همه‌گیری و تعطیلی سالن‌ها فرصتی فراهم کرد که به نوسازی مجموعه‌های بنیاد رودکی بپردازیم و هنرمندان و هنردوستان در این فصل تازه‌ هنر با فضای بهسازی شده تالارها مواجه‌اند. تلاش مان این بود نشاط را بیش از پیش به جامعه بازگردانیم و این بخشی از رسالت اجتماعی مجموعه ما است.

از سوی دیگر، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ هم در روزهای گذشته اعلام کرد که ۱۰ درخواست برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی به این دفتر برای صدور مجوز ارسال شده است.

همزمان با فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز برای استقبال از کنسرت‌ها، فرهنگسراها نیز آمادگی خود را برای اجرای کنسرت‌ها اعلام کردند. در این زمینه، امیرحسین سمیعی، مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود که فرهنگسراهای شهرداری تهران در آمادگی کامل برای استقبال از اجراهای زنده موسیقی هستند و از کنسرت‌های فاقد گیشه قدرتمند حمایت می‌کنند.

طلسم کنسرت‌های حضوری تهران این بار می‌شکند؟

به نظر می‌رسد که پس از دو سال از دی‌ ماه قرار است درِ سالن‌های اصلی برگزارکننده کنسرت‌های تهران به روی اجراها باز و طلسم برگزاری کنسرت‌های حضوری در تهران شکسته شود.

به گزارش ایسنا، برگزاری حضوری کنسرت‌ها در دو سال گذشته همواره مورد بحث بوده است و بارها برای ازسرگیری آن تصمیم گرفته شده اما هر بار با آغاز موجی دیگر از کرونا کلیه تصمیم‌ها لغو شده است.

این بار اما در شرایطی که واکسیناسیون عمومی تا حدی انجام شده، به نظر می‌رسد تصمیم‌ها برای برگزاری دوباره کنسرت‌ها جدی‌تر از گذشته اتخاذ شده است و برخی از هنرمندان موسیقی برنامه‌های خود را برای بازگشت به صحنه اعلام کرده و حتی برخی از آنها بلیت فروشی اجرایشان را نیز آغاز کرده‌اند.

با این وجود از دیروز ـ یکشنبه ـ ۲۸ آذر ماه ـ خبر شیوع سویه جدید ویروس کرونا به نام «اُمیکرون» در کشور و درخواست برای از سرگیری محدودیت‌ها در رسانه‌های رسمی منتشر شده و احتمال می‌رود با همه‌گیری این ویروس، کلیه برنامه‌ریزی‌ها برای از سرگیری کنسرت‌ها نقش بر آب شود.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به اجراهای پیش‌رو که همگی جز یک مورد در ژانر پاپ هستند و قرار است با آغاز دی‌ماه در تهران برگزار شوند.

بلیت فروشی کنسرت‌های حجت اشرف‌زاده سوم دی‌ماه در هتل اسپیناس پالاس، بابک جهانبخش دوم دی‌ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران، آرون افشار چهارم دی در برج میلاد تهران و آرش و مسیح اول دی‌ماه سالن بزرگ وزارت کشور آغاز شده است.

همچنین آرش گوران پنجشنبه، دوم دی‌ماه کنسرت رسیتال پیانو خود را در تالار وحدت تهران به روی صحنه خواهد برد.

اجراهای حسین صفامنش ۹ دی‌ماه در تالار وحدت، رضا بهرام ۱۱ دی هتل اسپیناس پالاس و اجراهای بهنام بانی، علیرضا طلیسچی، روزبه نعمت‌اللهی و سینا شعبان‌خوانی نیز در لیست انتظار قرار دارند.